astigmat.gen.tr https://www.astigmat.gen.tr Astigmat, Astigmat Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri tr-TR hourly 1 Copyright 2019, astigmat.gen.tr Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000 Thu, 21 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 Astigmat İçin Lens https://www.astigmat.gen.tr/astigmat-icin-lens.html Thu, 22 Nov 2018 18:39:40 +0000 Astigmat İçin Lens; Astigmat en basit tarifiyle, gözümüzün ön kısmında bulunan korneanın fiziksel şeklinin düzgün bir yuvarlak olması gerekirken yana basık eliptik yada dikey olarak eliptik olması sonucu oluşan bir rahat Astigmat İçin Lens; Astigmat en basit tarifiyle, gözümüzün ön kısmında bulunan korneanın fiziksel şeklinin düzgün bir yuvarlak olması gerekirken yana basık eliptik yada dikey olarak eliptik olması sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Bu durumda kornea ışığı olması gerektiği gibi tek bir noktaya kırmaz ve iki odak noktası oluşturur buda bulanık görmemize sebebiyet verir.

Astigmat Tipleri,

İki tür astigmat rahatsızlığı vardır, 
 • Düzenli astigmat (regüler astigmat), genetik olarak aktarılan korneanın şeklinden kaynaklanan rahatsızlık tipidir.
 • Düzensiz astigmat (irregüler astigmat), korneadaki skar dokunun ve ya kristal lensin bir yaralanma sonucu yapısında oluşan bozulmayla meydana gelir.
Astigmat Çeşitleri

Astigmat, zamanla ilerleyebilen bir hastalıktır ve ilk aşamalarında anlaşılması oldukça güçtür. Özellikle çocuklarda: çok yakından okuma isteği, yüzeye iyice yaklaşma, yazıları düzgün şekilde yazamama ve uzak bir noktaya bakarken başını sağa-sola eğerek bakması başlıca belirtilerdir.

Astigmat Tedavisi,

Astigmat, günümüzün teknolojisi sayesinde artık tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Tam olarak sağlıklı göze dönüş sadece lazer tedavisiyle mümkün olabilir fakat bunun yanı sıra gözlük veya lens kullanılabilir.

Gözlük tedavisi, klasik bir yöntemdir ancak düzensiz astigmat denilen korneanın yırtılması yada yaralanması sonucu oluşan astigmat tipinde yetersiz kalmaktadır bu durumda kontak lens kullanılması gerekmektedir.

Kontak lens tedavisi, öncelikle gözün kontak lense uygun olup olmadığı doktor tarafından incelenmelidir. Kontak lens kullanımı oldukça komplike bir durumdur. Dikkatli kullanılmadığı takdirde enfeksiyon kapılabilir ve bu görme kaybına dahi sonuç olabilir.

LASIK, oldukça basit bir tedavi yöntemi olan lazerle tedavi milyonların kontak lens ve gözlük bağımlılığını ortadan kaldırmıştır, oldukça yüksek başarı oranı vardır ve iki astigmat türünde de uygulanabilir ancak eğer rahatsızlık korneadan kaynaklı değilse bu durum lasik yöntemiyle tedavi edilemeyecektir.
]]>
Yüksek Astigmat https://www.astigmat.gen.tr/yuksek-astigmat.html Fri, 23 Nov 2018 08:48:04 +0000 Yüksek Astigmat, astigmat bir göz rahatsızlığı olup, gözün değişik meridyenlerinde ışınları farklı kırmasına bağlı olarak odak noktasının tek olmadığı durumdur. Yatay ve dikey düzlemlerde farklı odak nokt Yüksek Astigmat, astigmat bir göz rahatsızlığı olup, gözün değişik meridyenlerinde ışınları farklı kırmasına bağlı olarak odak noktasının tek olmadığı durumdur. Yatay ve dikey düzlemlerde farklı odak noktaları oluşmaktadır. Düzensiz ve düzenli olmak üzere 2 tip astigmat vardır. Düzenli astigmat türü daha sık görülenidir. Gözlük yada lens kullanımıyla tedavi edilebilmektedir. Düzensiz astigmat ise, korneada oluşan bir yaralanma sonucunda skar doku yada kristal lensin yapısında ki bir bozulmadan kaynaklanır. Bu tip astigmat standart bir mercek yada gözlükle düzeltilemez, ancak kontak lens ile düzeltilebilmektedir.

Yüksek astigmat nedir

Yüksek derece de astigmat olan gözlerde, gözleri sürekli kısma ve bulanık görme söz konusudur. Yüksek dereceli astigmatta uzun süreli kitap okuma ve televizyon seyretme yada bilgisayarla uzun süreli çalışma durumlarında baş ağrısı, göz küreciklerinde ağrı, gözlerde ağırlaşma hissi ve kızarıklık oluşur.

Astigmat tanısı nasıl koyulur

Muayene gözün gücünün ölçülmesi ile başlar. Otorefraktometre denilen bir alet ile ölçüm yapılır. Hasta çenesini ve alnını cihaza yaslayarak, cihazın deliğinden içeride bulunan resme bakar. Bu sırada doktor ölçümü yapar. Bu ölçüm her göz için ayrı ayrı bir kaç kez yapılır ve hepsinin ortalaması alınır.

Retinoskopi yöntemiyle göze gönderilen ışığın göz dibinden yansıması değerlendirilerek gözün ışığı kırma kusuru ve derecesi tayin edilir. Hastaya değişik lensler uygulanarak gözdeki yansımanın kaybolması ve bu şekilde doğru gözlük numarası saptanır. Foropter denilen tam otomatik bir sistemle gözlük numarası tespit edilebilmektedir. 

Yüksek astigmat tedavisi nasıl yapılır

Astigmatta tedavi kontak lens, gözlük, ve lazer tedavisi ile yapılmaktadır. Gözün yapısının kontak lense uygun olup olmadığını hekim muayene ile belirlemektedir. Aynı zamanda kontak lens kullanımı aşırı derece de özen ve hijyen isteyen bir kullanım şeklidir. Kontak lens kullanımında gereken özen ve dikkat gösterilmezse görme kayıpları dahi olabilmektedir. Yüksek astigmat tedavisinde gaz geçirgenliği olan sert yada yumuşak lensler kullanılmaktadır. Eğer astigmat göz küresini bozan bir rahatsızlığa bağlıysa bu durumun düzeltilmesi ile birlikte astigmatta düzelecektir. Çok yüksek dereceli astigmatı olan hastalarda lazerle düzeltilebilme imkanı yoksa göz içine yerleştirilen torik lenslerle tedavi yapılmaktadır.

]]>
Miyop Astigmat Lens https://www.astigmat.gen.tr/miyop-astigmat-lens.html Sat, 24 Nov 2018 04:35:29 +0000 Miyop Astigmat Lens, Miyop astigmat; korneanın yumurta şeklinde olduğu gibi, tam yuvarlak olmadığı ve gözün belirli bir uzaklıktaki cisimleri odaklayamaması durumudur. Bu durum kalıtımsal olduğu gibi 6-7 yaş civarı olan ç Miyop Astigmat Lens, Miyop astigmat; korneanın yumurta şeklinde olduğu gibi, tam yuvarlak olmadığı ve gözün belirli bir uzaklıktaki cisimleri odaklayamaması durumudur. Bu durum kalıtımsal olduğu gibi 6-7 yaş civarı olan çocuklarda ortaya da çıkabilir. Çocuklar çoğunlukla küçük yazıları okurlar fakat uzak görme gerektiren örneğin sınıf tahtasındaki yazıları okuyamazlar. Miyop astigmatın sebepleri arasında; gözün önden arkaya normalden uzun olduğu veya kornea ya da merceğin kırma gücünün normalden fazla olduğu durumda gelişmesi söylenebilir. Bu nedenle resim retina yüzeyinde değil onun önünde oluşur.

Miyop astigmat belirtileri:

 • Bulanık görme
 • Baş ve göz çevresinde ağrı
 • Gölgeli veya çift görme,
 • Uzun süren kirpik  dibi iltihabı
 • Gözde sık arpacık oluşması
Miyop astigmat olan bireylerde çabuk yorulma, uzağı net görememe ve çocuklar için özellikle okumaktan sıkılma gibi durumları olabilir. Çocuklar özellikle uzak görme odaklı oyunları oynamaktan çekinir, sınıfta dersi tahtada izleme eğilimi azalır. Görüntüler hiçbir zaman net değildir.

Miyop Astigmat Tedavisi: 

Şikayet olmadıkça tedavinin gerekmediği hastalık türüdür. Fakat belirtilerinin yoğun olarak yaşandığı bireylerde gözlük veya kontakt lens tedavisi uygulanmaktadır. Uygulanan tedavide en iyi sonucu sert ya da yarı sert lensler sağlamaktadır. Fakat tozlu ortamlarda rahatsızlık vereceğinden toric denilen yumuşak lensler tercih edilmektedir. Yine de tedavinin biçimine ve hastanın görme etkilerine göre sert lensler de tercih edilebilmektedir. 

Lens Çeşitleri:

Kontakt lens nedir: Gözdeki kırma kusurlarının düzeltilmesi için gözlüğe alternatif olarak üretilmiştir. Kornea ön yüzeyine takılan merceklere kontakt lens denir. Kontakt lensler optik amaçlı olarak kullanılmakla birlikte kozmetik ve tedavi amacıyla da kullanılan bir çeşit protezdir. Kontakt lensler, kornea yüzeyine yerleştirilerek gözdeki kusurların düzeltme ya da bazı hastalıkların tedavisi için kullanılan lenslerdir.

Yumuşak (hidrojel) lensler: Son dönemlerde geliştirilen yumuşak kontakt lensler miyop, astigmat, hipermetrop, presbiyopi gibi her türlü görme bozukluğunu düzeltebilmektedir. Su tutabilen maddelerden yapılmış olan yumuşak kontakt lensler ince ve bükülebilirdir. Korneayı tamamen kaplar ve sklera tabakasına da taşar.

Sert kontakt lensler: Hidrojel lensin kullanıldığı her türlü göz bozukluklarında kullanılır. Özellikle yüksek ve düzensiz astigmatı olan bireylerde, düzensiz kornea yapısı sebebi ile görüşü gözlükle iyi olmayanlarda kullanılır. Göze oksijen geçişine izin verdikleri için  kornea epitel metabolizmasını daha az zarar verir. Korneanın biçimini almadıkları için yüksek astigmatizma ve keratokonus gibi durumlarda özellikle tercih edilmektedir.

]]>
Astigmat Doğal Tedavi https://www.astigmat.gen.tr/astigmat-dogal-tedavi.html Sun, 25 Nov 2018 00:30:24 +0000 Astigmat Doğal Tedavi, Gözün kırma gücü en yüksek olan katmanı gözün ön yüzeyindeki şeffaf katman olan korneadır. Korneanın kırma gücü 45 diyoptridir ki bu da göz merceğinden üç misli daha fazla kırma gücü deme Astigmat Doğal Tedavi, Gözün kırma gücü en yüksek olan katmanı gözün ön yüzeyindeki şeffaf katman olan korneadır. Korneanın kırma gücü 45 diyoptridir ki bu da göz merceğinden üç misli daha fazla kırma gücü demektir. Kornea bu yüksek kırma gücünü, yapısındaki düzenli bir bombelikten almaktadır. Korneada kırılan ışık demetleri daha sonra mercek tarafından da tekrar kırılarak ışık demetlerinin retina katmanına odaklanması sağlanır. Gözün yatay ve düşey eksenleri arasında kırma gücü eşit değilse buna da astigmatizma denir.

Astigmatta doğal tedavi: Astigmat günümüzde doğal olarak tedavi edilememektedir. Astigmata kırma gücü, hekimlerce teşhis edildikten sonra gözlük ve lens kullanımıyla sağlanabilmektedir. İleri durumlarda ise Laser Eximer, Lasek, LASIK, PRK, Epilasik,  İntralase gibi doğala yakın uygulamalarla tedavi yapılmaktadır.

Astigmat oluşumu: Keratokonüs, gözün kornea tabakasında dejeneratif ve ilerleyici bir hastalıktır. Kornea tabakasında korneanın düzenli bombeliğini  meydana getiren keratosit hücreleri arasındaki bağ zayıflamakta ve kornea tabakasında incelmeye ve düzensiz bombeleşmeye sebep olmaktadır. Korneadaki bombelik korneanın kırma gücünü belirlediğine göre düzensizleşen bombelik, kırma gücünde anormalliğe sebep olmakta ve önce astigmat oluşmakta, sonra da bu bombelik asimetrik yapıya dönüştüğünde düzensiz astigmat ortaya çıkmaktadır. Düzensiz astigmat bir kere oluştu mu, sorunlar ağırlaşmaktadır. Hasta artık gözlük takmasına rağmen iyi görememektedir. Hatta lens gözden devamlı kayar ve kontakt lensi de artık takamaz olur.

Keratokonüs hastalığın % 10 kadarı genetik olarak geçiş gösterir diğer %90’ının sebebi tam olarak bilinememektedir. Bireyde başlangıçta gözlük numaralarında daha sık değişiklikler ortaya çıkmaya başlar ve astigmatında artma görülür ve ilk zamanlarda hastalık birçok hekim tarafından da fark edilemeyebilir. Topografi ve orbscan gibi cihazlarla yapılacak kornea analizleriyle tanı konulabilir. Keratokonüslü bireylere görmesini artırmak için Laser Eximer, Lasek, LASIK, PRK, Epilasik,  İntralase uygulanamaz ve uygulanırsa hastalığın ağırlaşmasına ve görmenin çok azalmasına sebep olmaktadır.

Keratokonüs korneanın incelmesine bağlı olarak korneanın göz içi basıncının etkisiyle aşırı bombeleşmesi ileri derecede astigmat oluşturması ve zayıflamasıdır. Bu durumda korneayı hem kuvvetlendirmeli hem de astigmatı azaltılmalıdır. Normal kornea 550 mikron kalınlığında iken keratokonüste kornea kalınlığı 400 mikrona ve daha aşağılara inmektedir. Kornea içerisine iki adet yarım halka sokulmaktadır. Oluşturulan serttirler dolayısıyla hem korneayı sağlamlaştırmış oluyor hem de bombeliği düzelterek astigmat azaltıyor.
]]>
0.50 Astigmat https://www.astigmat.gen.tr/0.50-astigmat.html Sun, 25 Nov 2018 07:12:39 +0000 0.50 Astigmat, En kolay anlatma şekliyle gözün en ön tabakasında yer alan korneanın şeklinin zarar görerek ışığı doğru bir şekilde kıramamasından, görüntünün retina kısmından bulanık olarak oluşmasına neden olan 0.50 Astigmat, En kolay anlatma şekliyle gözün en ön tabakasında yer alan korneanın şeklinin zarar görerek ışığı doğru bir şekilde kıramamasından, görüntünün retina kısmından bulanık olarak oluşmasına neden olan görmede meydana gelen bozukluktur. 0.50 astigmat hastalarında gözün çevre kısımlarında baş ağrısı meydana gelir.

0.50 Astigmat Neden Olur 0.50 astigmat genetik bir göz kusurudur. Ve sonradan oluşmuş bir göz kusuru olmayıp, var olan bir şeyin sonradan ortaya çıkması şeklinde adlandırılmaktadır. Çok aşırı derece bilgisayar başında oturmak 0.50 astigmat yapar diye bir cümle telaffuz etmek de çok yanlış bir şeydir. Çünkü bu sizi 0.50 astigmat etmez olan göz kurunu ortaya çıkarıp meydana getirir.

0.50 Astigmat Teşhisi Nasıl Olur İlk iş olarak bu teşhisi bir doktor vasıtasıyla koyulması gerekir. Daha doğrusu doktorun yardım etmesi gerekir. 0.50 astigmat  teşhisini şu nedenden dolayı kendimizi bitirmek yerine bir uzmanla konuşarak alacağınız önlemler  ve kullanılacak ilaçlar sizin yararınıza olacaktır. Büyük olasılıkla uzmanınız önünde yer alan cihaza doğru bakmanızı isteyecektir. Bu cihaza baktığınız zaman o belirli olan etmenlere bakacak  ve 0.50 astigmat olup olmadığınızı veya başka bir göz hastalığına sahi olup olmadığınızı size söyleyecektir. Eğer uzman ön gördüğü taktirde size bir gözlük almanızı söyleyecektir. Bu gözlük vasıtasıyla başınızda meydana gelen ağrılarınızdan kurtulabilmeniz mümkün olabilir.

0.50 Astigmat Nasıl Tedavi Edilir

Lens; Lens gözlük kullanmayı tercih etmeyen kişiler için bir alternatif şekil haline gelse de lenslerin çeşidi ve kullanım şekli gibi konuların kişiler için çok da rahat olmayacağı söylenmektedir. 0.50 astigmat göz kusuruna göre kullanılan lens tedaviye yanıt vermeyebilir. Bu konu hakkında da kesinlikle göz doktoruna başvurulması ve detaylı bir şekilde bilgi alınması şarttır. 

Gözlük; Klasik tedavi şeklidir. Göze bakan doktorun sizlere muayene yapıldıktan sonra önerebileceği gözlük ile tedavi yapılması şeklindedir. Yalnızca bilgisayarın başına geçildiği zaman ya da okuma yapıldığı zaman kullanılması çok da iyi bir şey olmayacaktır. Gözlük kullanıldığı taktirde 0.50 astigmat numarası azalıp hiç bir şekilde yok olmaz. Bazı zamanlar numara artabilir, bazı zamanlar da ise numaraların azalacağı denilmektedir.

Lazer; 0.50 astigmat için kullanılan lazer tedavi şeklinde başarı olasılığı iyi bir şekilde yükselmiştir. Fakat hastaların sadece %60 ı tedaviye uygundur. Tekrardan gözlük kullanmak istemeyen hastalar, tercih etmeyen hastalar ve 0.50 astigmat göz kusurundan tamamen kurtulmayı isteyen hastalar için tercih edilen tedavi şekli olan Excimer Lazer tedavisinin maliyeti kesinlikle gözlük ve lenslerden fazladır.
]]>
0.25 Astigmat https://www.astigmat.gen.tr/0.25-astigmat.html Sun, 25 Nov 2018 13:32:31 +0000 0.25 Astigmat; göz yuvarlağının yuvarlak değil yumurta şeklini aldığı ve korneanın iki kesitinin farklı kırılmalar yapması sonucu meydana gelen bir rahatsızlıktır. Bu iki farklı kırınım sonucunda kişi cismi tam olara 0.25 Astigmat; göz yuvarlağının yuvarlak değil yumurta şeklini aldığı ve korneanın iki kesitinin farklı kırılmalar yapması sonucu meydana gelen bir rahatsızlıktır. Bu iki farklı kırınım sonucunda kişi cismi tam olarak algılayamaz ve bulanık görmeye başlar. Bu farklılık belki de astigmatın en büyük belirtisidir. Çünkü kişi uzağı ve yakını gölgeli, bulanık görür.

0.25 astigmat belirtileri;

İlk olarak görmede problemler çıkar. Bulanık, büyük - küçük, gölgeli görmek astigmat olduğunuza bir belirtidir. Uzağı dağınık görürsünüz ve görüntü zihninizde net olarak oluşmamaktadır. Astigmat olduğunuzun belki de diğer bir belirtisi baş ağrısıdır. Astigmat hastaları göz çevrelerinde baş ağrısı hisseder. Bazen dayanılmaz boyutlara ulaşan bu ağrılarda bu hastalığın bir belirtisi olmaktadır. 

Astigmatı olan kişiler nasıl görüyor; bir eksenin daha fazla kırmasından ötürü, gördükleri cismin bir kısmını daha büyük, diğer kısmını daha küçük görürler. Yani şekilleri net olarak ve düzgün bir şekilde göremezler.

Astigmat rahatsızlığı neden olmaktadır

Astigmat; genellikle kornea veya lensteki doğal eğriliğin düzensiz veya normalden kabarık olmasından kaynaklanmaktadır.

Astigmat, genetik bir rahatsızlıktır. Sonradan oluşan bir hastalık değildir, var olanın sonradan ortaya çıkması şeklinde adlandırılabilir. Çok fazla bilgisayar başında kalmak kişiyi astigmat yapmaz yalnızca var olan rahatsızlığı ortaya çıkarır.

0,25 Astigmat tedavisi;

Astigmatın tedavisi, miyop ve hipermetrop rahatsızlıklarına göre biraz daha zordur. Özellikle yüksek dereceli astigmatlarda tedavi daha da zorlaşmaktadır.

Eğer astigmat çok yüksek derecede değilse, 1,5 -2 civarında ise gözlükle rahatça tedavi edilebilir. Astigmatı lensle tedavi etmek biraz daha güçtür. Bazı kişiler torik adı verilen lens ile astigmatı düzelten lensler kullanmaktadırlar. Fakat torik lens kullananların bir kısmı memnun iken bir kısmı da memnun değildir.

Gözün kontak lense uygun olup olmadığına karar vermek için mutlaka uzman göz doktorunun detaylı olarak muayenesi gerekmektedir. Kontak lens kullanımı çok dikkatli kullanım gerektiren bir süreçtir. Komplikasyonlardan biri olan infeksiyon gibi görme kaybına gidecek derecede ciddi problemler ortaya çıkabilmektedir.

Astigmat tedavisi lazer ile yapılmaktadır. Lazerle astigmatı düzeltmek mümkün gözükmektedir.

Astigmatın gözlükle tedavi edilmesi, belli bir dereceye kadar astigmatta mümkündür. 0,25 astigmat ile 2 astigmat arasındaki astigmatları tedavi etmek çok fazla problem teşkil etmez. Fakat 2 derece astigmatı olan bir hastaya 2 numara gözlük vermek problem yaratmaktadır. Bu sebeple 2 derece gözlüğe kademeli olarak geçilmektedir. Ancak astigmatı 4 veya 6 derece olan hastalarda gözlük takmak, görmeyi tamamen düzeltmez.
]]>
Astigmat Dereceleri https://www.astigmat.gen.tr/astigmat-dereceleri.html Mon, 26 Nov 2018 05:05:23 +0000 Astigmat Dereceleri, Astigmat sorunu kişinin yazıları ve resimleri bulanık görmesi ya da dağınık bir şekilde görmesinden ötürü meydana gelen bir göz hastalığıdır. Bu durumda özellikle dış çevreden gelen ışıklara Astigmat Dereceleri, Astigmat sorunu kişinin yazıları ve resimleri bulanık görmesi ya da dağınık bir şekilde görmesinden ötürü meydana gelen bir göz hastalığıdır. Bu durumda özellikle dış çevreden gelen ışıklara karşı algılamada güçlük çekildiğinden ışığın bulanık görülmesine neden olur. Bu kişinin görmesini zorlaştırmaktadır. Göz rahatsızlığı bulunan birçok kimsede sonradan astigmat oluşma riski oldukça yüksektir. Özellikle miyop ve hipermetrop gibi rahatsızlıklar ile birlikte astigmat sorunu da görülmektedir. Bu durumun en temel nedeni ise göz irisinde meydana gelen kırılmaların aşırı derecede gerçekleşmesi halinde bu sorunla karşılaşılması söz konusudur. 

Öncelikle her miyop ya da hipermetrop hastanın aynı zamanda da çok az derecede de olsa astigmat sorunu olduğunu bilmek gerekir. Yani bu yalnızca astigmat sorunu olan bireyler için geçerli değildir. Diğer göz rahatsızlığı bulunan bireylerin de bu hususa dikkat etmeleri gerekir. En yakın zamanda uzman bir göz doktoruna danışarak gözünde astigmat derecesi olup olmadığına bakması gerekir. Gerekli görülürse de özel bir gözlük kullanması gerekebilir. Burada üzerinde durulması gereken en temel konu ise astigmat dereceleri ve derecelerin göz etkisidir. Örneğin astigmat derecesi çok düşük olan bir bireyin gözlük kullanması gerekmeyebilir.

Astigmat Sorunu Kimlerde Görülür

Astigmat bir göz hastalığının devamı niteliğinde olmamakla beraber her yaştan bireylerde görülür. Özellikle yaşı ilerlemiş olan bireylerde bu oran giderek artmaktadır. Astigmat dereceleri de bu doğrultuda artmaktadır. Yaşlı bireylerin astigmat dereceleri genç bireylere göre daha hızlı artmaktadır. Genç bireylerde göze yapılan operasyonlar sonucu astigmat sorunu ortadan kaldırıldığı gibi yaşlılarda bu durum tam tersidir. Yaşından dolayı hassaslaşmış göz kasları ameliyat esnasında zarar görülebilmekte ve hatta kör olma aşamasına gelebilmektedir.

0,50-1,00 Arasındaki Astigmat Dereceleri

Bu derecelere sahip astigmat hastaları için korkulacak bir durum söz konusu değildir. Hatta gözlük bile kullanmaları gerekmeyebilir. Bu yüzden korkmalarına gerek yoktur. Ancak yine de göz doktoruna muayene olmayı ihmal etmemeleri gerekir.

1,00-4,00 Arasındaki Astigmat Dereceleri

Bu tür hastalar genellikle yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi miyop ya da hipermetrop gibi göz sorunu olan bireylerde birlikte görülmektedir. Bunun için mutlaka gözlük kullanılması gerekmektedir. Bu aralıktaki astigmat hastaları her ay düzenli olarak göz doktoruna muayene olmaları oldukça önemli bir husustur.

4,00 Ve Üzerindeki Astigmat Dereceleri

Bu tür hastaların göz muayenesini kesinlikle ihmal etmemeleri gerekir. Zira bu durum diğer göz sorunlarına da neden olmaktadır. Bunun yanı sıra gözlük kullanımında da daha hassas davranmaları gerekmektedir. Bilgisayar, telefon, kitap ve ışık gibi etkenlere karşı gözlerini korumaları gerekmektedir. Aksi takdirde bu astigmat dereceleri daha da ilerleyebilir.

]]>
0.75 Astigmat https://www.astigmat.gen.tr/0.75-astigmat.html Mon, 26 Nov 2018 20:02:04 +0000 0.75 Astigmat Nedir; En basit anlatma şekliyle gözün en ön tabasında yer alan korneanın şeklinin zarar görerek ışığı doğru bir şekilde kıramamasından, görüntünün retina kısmından bulanık olarak oluşmasına neden o 0.75 Astigmat Nedir; En basit anlatma şekliyle gözün en ön tabasında yer alan korneanın şeklinin zarar görerek ışığı doğru bir şekilde kıramamasından, görüntünün retina kısmından bulanık olarak oluşmasına neden olan görmede meydana gelen bozukluktur.

0.75 Astigmat Belirtileri

Çocuklardaki belirtiler
 • Gözleri kısık olarak bakma,
 • Okunulacağı zaman, okunulacak olan yere çok yaklaşma ve iyice yaklaşılarak okuma şekli,
 • Çocukların özel olarak yazılarını bozuk yazma şekli,
 • Yürüme ve koşma yaparken nedensiz olarak dengenin kaybolup düşülmesi,
 • Çocuğun karşı tarafa bakarken baş kısmının yan olması, baş kısmını sağ tarafa sol tarafa doğru eğerek karşı tarafa bakması.
Yetişkinlerde meydana gelen belirtiler
 • Bulanık şekilde görme ve uzaklık arttıkça netliğin yavaş yavaş kaybolması,
 • Baş ve göz etrafında ağrı olması özellikle okuma yapıldıktan sonra,
 • Dikey ve yatay olan çizgilerde bozulma yaşanması,
 •  Okuma yaparken dikkati ele alamama ve uzun paragraf olan satırlarda harflerin birbirinin üstüne binmesi,
 • Gözlerin erkenden yorulmaya başlaması.
0.75 Astigmat Nasıl Tedavi Edilir
 • Gözlük; Klasik tedavi şeklidir. Göze bakan doktorun sizlere muayene yapıldıktan sonra önerebileceği gözlük ile tedavi yapılması şeklindedir. Yalnızca bilgisayarın başına geçildiği zaman ya da okuma yapıldığı zaman kullanılması çok da iyi bir şey olmayacaktır. Gözlük kullanıldığı taktirde 0.75 astigmat numarası azalıp hiç bir şekilde yok olmaz. Bazı zamanlar numara artabilir, bazı zamanlar da ise numaraların azalacağı denilmektedir.
 • Lens; Lens gözlük kullanmayı tercih etmeyen kişiler için bir alternatif şekil haline gelse de lenslerin çeşidi ve kullanım şekli gibi konuların kişiler için çok da rahat olmayacağı söylenmektedir. 0.75 astigmat göz kusuruna göre kullanılan lens tedaviye yanıt vermeyebilir. Bu konu hakkında da kesinlikle göz doktoruna başvurulması ve detaylı bir şekilde bilgi alınması şarttır. 
 • Lazer; 0.75 astigmat için kullanılan lazer tedavi şeklinde başarı olasılığı iyi bir şekilde yükselmiştir. Fakat hastaların sadece %50 si tedaviye uygundur. Tekrardan gözlük kullanmayanlar, tercih etmeyen hastalar ve 0.75 astigmat göz kusurundan tamamen kurtulmayı isteyen hastalar için tercih edilen tedavi olan Excimer Lazer tedavisinin maliyeti kesinlikle gözlük ve lenslerden fazladır.
]]>
Astigmat Renkli Lens https://www.astigmat.gen.tr/astigmat-renkli-lens.html Tue, 27 Nov 2018 03:11:25 +0000 Astigmat Renkli Lens, astigmat gözün ön tabakası olan korneanın şeklinin bozulmasından dolayı ışığı doğru olarak kıramamasından dolayı, görüntünün retinada bulanık olarak kaydedilmesinden oluşan bir göz rah Astigmat Renkli Lens, astigmat gözün ön tabakası olan korneanın şeklinin bozulmasından dolayı ışığı doğru olarak kıramamasından dolayı, görüntünün retinada bulanık olarak kaydedilmesinden oluşan bir göz rahatsızlığıdır. Gözün kornea tabakası normalde yuvarlak ve düzgün hatlara sahiptir. Astigmatta ise kornea yumurta yada beyzbol topuna benzer şeklide elips şeklinde bir başlıkla bombeleşerek tek odak noktasını iki odak noktası şekline dönüştürmektedir. Astigmat tedavisinde gözlük ve lazer dışında lens kullanılmaktadır. Lens gözlük kullanmayı sevmeyen kişilerin tercihi olup, kullanımı oldukça dikkat ve temizlik isteyen bir tedavi şeklidir. Astigmatın düzenli ve düzensiz olmasına göre doktorunuz size uygun olan lensi önerecektir.

Astigmatı Olan Hastalar Renkli Lens Kullanabilir Mi

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte artık hiç bir şey imkansız değil. Ve artık bazı şeylere şaşırmıyoruz bile. Normalde göz rahatsızlığı olan kahverengi gözlü birini ertesi gün yeşil yada mavi gözlerle görmek mümkün hale geldi.  Astigmat rahatsızlığı olan kişilerin "acaba renkli lens kullanabilir miyim" diye uzun uzun düşünmesine gerek yok. Evet astigmatı olan kişilerde kesinlikle renkli lens kullanabilirler.

Astigmat sıkıntısı olan kişilerin renkli lens kullanmalarında ki tek sıkıntı renk çeşidinin ve seçeneğinin çok fazla olmamasıdır. Ama hiç yoktan iyidir. Astigmatta renkli lens için sadece düz mavi, düz yeşil ve gri renk olmak üzere 3 seçenek mevcuttur. Astigmat görme sorunu olanlarda bu üç renk seneğine dair yumuşak lensler bulunmaktadır. Ve doktorları ile görüşerek uygun lensi belirleyebilirler. Böylece astigmat sıkıntınız olsa bile hoş ve çekici görünme imkanına sahip olabileceksiniz. Görme kalitenizi riske atmadan renkli lensler sayesinde göz renginizi değiştirebilmeniz mümkün. Astigmat sıkıntısında renkli  lenslerde seçeneğin az olması sadece yumuşak lens kullanıyor olmaktan kaynaklı. Ama şunu her zaman hatırlamalısınız ki renkli lensler, bir kozmetik ve süs eşyası olmaktan daha fazla tamamen doktorunuzun önerdiği tıbbi bir üründür. Astigmat hastalarında renkli lens kullanımına doktor gözetimi altında başlanmalıdır. 

]]>
Göz Hastalıkları Astigmat https://www.astigmat.gen.tr/goz-hastaliklari-astigmat.html Tue, 27 Nov 2018 14:26:21 +0000 Göz Hastalıkları Astigmat, Astigmat lens, refraktif, gözlük veya kontakt ile düzeltilebilen bir görme hasarıdır. Toplumda birçok kişide normla olarak astigmat bulunmaktadır. Korneanın şekli aynı bir futbol topuna benzemekted Göz Hastalıkları Astigmat, Astigmat lens, refraktif, gözlük veya kontakt ile düzeltilebilen bir görme hasarıdır. Toplumda birçok kişide normla olarak astigmat bulunmaktadır. Korneanın şekli aynı bir futbol topuna benzemektedir. Eğer korneanın şekli yumurta oval olur ise kusura neden olur. Göz hastalığı olana astigmatta korneanın eğriliği ise güz değildir. Bu yüzdende göze girmiş olan ışık farklı şekillerde kırılmaktadır. Sonuçta görmek dalgalı ve bulanık olur. Bir miktar astigmat hemen, hemen herkeste vardır. 

Göz Hastalıkları Astigmat Neden Oluşur

Göz hastalığı olan astigmat kalıtsal bir hastalık olabilir doğumda mevcuttur. Azda olsa göz kapaklarında bulunan kitlelerin yapmış olduğu basınç sonucunda oluşur. Çok uzun müddet yakın mesafe işler ile uğraşan kişilerde daha sık görülür. 

Göz Hastalıkları Astigmat Belirtileri Nelerdir

Göz hastalığı astigmat olan kişilerde gözlerde ağırlık ve yorgunluk hissi, gözlerde kaşınma ve yanma hissi, baş ağrısı, hem uzak hemde yakını görmede bulanıklık hissi gibi belirtilere çok sık rastlanılır. Bütün bu bulguların görülmesi astigmat var anlamına gelmese de birkaç şikayetin görülmesi durumunda hemen göz doktoruna gitmenizde fayda vardır. 

Göz Hastalıkları Astigmat Nasıl Anlaşılır

Gözlerde astigmat tanısı göz doktorunun yapmış olduğu muayeneler sonucunda netleşir. Hipermetropi ve Astigmat gibi diğer refraksiyon kusurları ile birlikte olmayabilir. Göz hastalığı astigmat oranı zaman içerisinde arttığından dolayı yıllık göz muayenesine mutlaka gitmek gerekir. 

Göz Hastalıkları Astigmat Nasıl Tedavi Edilir

Göz hastalığı astigmatın büyüklüğü ne olur ise olsun kontakt lens veya gözlük kullanılarak düzeltilir yada refraktif cerrahi yöntem ile tedavi edilebilir. Erişkin bir kişide hipermetropi veya miyopi eğer yok ise yada düşük numaralı astigmat var ise herhangi bir şikayeti olmadığı müddetçe gözlük kullanmak zorunda kalmaz. Fakat göz hastalığı astigmat yüksek veya belirgin ise bu durumda da tedavi için mutlaka göz doktoru aşağıdakilerden birini önerir;

1. Refraktif Cerrahi

Tedavinin bir başka kısmı ise korneanın şeklinin değiştirilmesi ilkesinden yola çıkan refraktif cerrahi yöntemidir. Bu tedavi sonucunda ise amaçlanan hastanın kontakt lens yada gözlük kullanmasından kurtulmasıdır. 

2. Gözlük: Astigmat olan kişilere gözlükte tavsiye edilir. 

3. Kontakt Lens: Göz hastalığı astigmat kullanan kontakt ''torik kontak lensler'' denilir. Göz doktorunuz eğer gözünüze uygun lensi size tavsiye eder ve uygular.

]]>
Astigmat Lazer https://www.astigmat.gen.tr/astigmat-lazer.html Wed, 28 Nov 2018 04:39:29 +0000 Astigmat lazer, Astigmat gözün ön tabakasında bulunan korneadaki şeklin doğumsal yada sonradan deforme olması sonucunda, göze gelen ışığın doğru orantıda kırılamaması neticesinde, görüntünün retina tabakasında bula Astigmat lazer, Astigmat gözün ön tabakasında bulunan korneadaki şeklin doğumsal yada sonradan deforme olması sonucunda, göze gelen ışığın doğru orantıda kırılamaması neticesinde, görüntünün retina tabakasında bulanık görünmesine sebep olan görme bozukluğudur. Gözdeki kornea tabakasının çok düzgün yuvarlak bir şekilde olması gereklidir, Astigmatta ise korneanın yuvarlak değilde elips şeklinde olması sebebiyle ışığın göze girerken tek odak noktası yerine iki odak noktasının oluşmasına sebebiyet vermektedir. Bu durum görüntünün bulanıklaşmasına ve kişinin aynı anda hem miyop, hemde hipermetrop şeklinde hem uzağı hemde yakını net görememesidir. İlaçla tedavisi mümkün olmayan bir rahatsızlıktır. Astigmat gözlerin uygun olması halinde sadece lazerle tedavi edilebilmektedir. Lazer kullanılarak yapılan tedaviler dünyada 1980' ler den beridir uygulanmaktadır. Şimdiye kadar Dünya üzerinde  sayısız insan bu tedaviyi uygulayarak hastalıklarından tamamen kurtulmuşlardır. 

Astigmatın lazer ile tedavisi:

Astigmatı olan kişiler uzman bir göz hekimi tarafından yapılacak detaylı bir muayeneden sonra gözlük yada lens kullanmaya teşvik edilirler. Gözdeki kornea tabakasının uygun kalınlıkta olması halinde, günümüz teknolojisiyle lazer kullanarak korneadaki deformasyonun düzeltilerek astigmatan tam anlamıyla kurtulmak mümkündür. Ama bunun için hastalarda bazı şartlar aranmaktadır bunları şöyle sıralayabiliriz:
 •  Korneanın uygun kalınlıkta olması en önemli şarttır.
 •  Hastanın 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.
 •  Diyabet hastalığının kişide olmaması.
 •  Romatizma gibi sistematik bir rahatsızlığının olmaması.
 •  Son 2 yılda göz numarasının 0.50 dereceden fazla değişmemiş olması.
 • -10 diyoptriye kadar miyopsisi olan kişiler.
 • -6 diyoptiriye kadar astigmat, +4 diyoptiriye kadar hiper metropisi olan kişiler.
 •  Gözde astigmatın dışında herhangi bir hastalığın bulunmaması.
 • Hastada göz tansiyonunun olmaması.
 Yukarıda saydıklarımız  lazer ameliyatının gerçekleştire bilmek için aranan şartlardır. Yani her isteyene lazer tedavisi uygulanamamaktadır. Lazer tedavisi için doktorlara başvura hastaları, sadece %50 sinin operasyon için uygun yeterlilikte olduğunu hatırlatmamız lazımdır. Lazer tedavisine uygun olan hastalarda ise bıçaksız olarak gerçekleştirilen operasyon çok kısa bir zamanda bitirilmektedir hatta saniyeler içerisinde diyebiliriz. Bu yüksek teknoloji sayesinde bir çok insan gözlük ve lenslerinden tamamen kurtuluyorlar. Tedavide başarı oranı çok yüksektir, yeter ki kişinin gözleri lazer ameliyatı tedavisi için uygun olsun. Tedaviden sonra hastalığın yeniden lüks etmesi oranı düşüktür. Günümüzde lazer tedavisinde kullanılan araçlar teknoloji olarak yeterli ve çok üst düzeydedir. Lezer tedavisi için başvuracağımız sağlık kuruluşlarında  Astigmat lazer tedavisinde alanında uzman, deneyimli, yeterli ve son teknolojik araçlara sahip olan hekimler tercih edilmelidir.  
  
]]>
Düzensiz Astigmat https://www.astigmat.gen.tr/duzensiz-astigmat.html Wed, 28 Nov 2018 05:56:32 +0000 Düzensiz Astigmat, Astigmat, en tabii anlamıyla gözün en ön tabakası olan kornea şeklinin bozulup, ışığı doğru şekilde kıramamasıyla, görüntünün retinada belirsiz olarak oluşumuna neden olan görme bozulmasıdır. K Düzensiz Astigmat, Astigmat, en tabii anlamıyla gözün en ön tabakası olan kornea şeklinin bozulup, ışığı doğru şekilde kıramamasıyla, görüntünün retinada belirsiz olarak oluşumuna neden olan görme bozulmasıdır. Kornea, normal olarak çok kusursuz bir yuvarlaklığa sahiptir, astigmat hastalığı durumunda ise yumurta yahut beyzbol topu benzeri eliptik bir basıklık ile dikey veya yatay ağırlıkla bombeleşip, tek odak noktası iki odak noktası oluşturur. Bu nedenle dikey veya yatay bozulmalar olmaktadır. 

Düzensiz Astigmat, Gözün içine gelen ışını odaklayan kırıcı ortamında, özellikle kornea tabakasında, kırma kusurunun tüm yerlerinde eşit olmayıp, bazı eksenlerin daha çok kırıcı bazı kısımlarının daha az kırıcı olması durumudur. Düzensiz (İrregüler) astigmatizma korneada iltihaplanma sonrası, ülser, kornea yaralanması sonucu olarak oluşabilir. Şayet düzensiz astigmat varlığı için astigmatı meydana getiren (Edinsel, sonrada oluşan) bir sebep yoksa, kornea incelmesiyle izleyen keratokonus hastalığının bir belirtisi olma ihtimali bulunur. Keratokonus hastalığının erken tespiti ve tedavisi çok önemlidir. İleri ki zamanlarda ancak kornea nakli yapılarak tedavi edilebilir.

Korneadaki şekil bozukluğu nedeniyle oluşan görme hatası, sfero silindirik camlar ile düzeltilebilirse düzenli astigmattan, düzeltilemezse düzensiz, irregüler astigmattan söz edilir. Düzensiz astigmat, çoğunlukla başka bir hastalık sonucu ortaya çıkar. (keratokonus, korneada skar vs). Düzensiz astigmatizma hastalarının, yarı sert gaz geçirgen kontakt lens kullanmaları kendilerine fayda sağlayabilir ve görüşleri artabilir.

Astigmat Türleri Ve Çeşitleri: Astigmatlar düzenli ve düzensiz astigmat olarak ikiye ayrılır. Düzenli olan astigmatın miyop, hipermetrop ve miks türleri vardır. Bu gruptaki astigmatlar genelde İrsidir. Astigmat gözde, bozuk olan görüntü büsbütün retinanın (sinir tabaka) önünde kalıyorsa miyop astigmattan, tamamen sinir tabakanın arkasına düşerse hipermetrop astigmat söz edilir. Görüntünün bir kısmı retina önünde, bir kısmı retina arkasında oluşursa buda mix astigmat olarak adlandırılır.

Düzensiz Astigmat Hastalığında Tedavi:

Düzensiz (irregular) astigmatın tedavisi zordur ve hastalığın gözlük ve lens ile tedavisi mümkün değildir. Lazer uygulaması yapılabir, kornea içerisine halka koyulabilir, kornea nakli ile tedavi edilebilir. 
]]>
Astigmat Tedavisi https://www.astigmat.gen.tr/astigmat-tedavisi.html Thu, 29 Nov 2018 00:21:11 +0000 Astigmat Tedavisi, insan gözünde en ön tabakada bulunan korneanın şeklinin bozulup ışığı doğru şekilde kıramaması sonucu oluşan astigmat hastalarında uygulanan tedavi yöntemidir. Astigmat rahatsızlığı olan kişiler bir ço Astigmat Tedavisi, insan gözünde en ön tabakada bulunan korneanın şeklinin bozulup ışığı doğru şekilde kıramaması sonucu oluşan astigmat hastalarında uygulanan tedavi yöntemidir. Astigmat rahatsızlığı olan kişiler bir çok tedavi yolu kullanılarak rahatsızlıklarından kurtulabilirler. Modern tıp dünyası gün geçtikçe ileriye doğru pozitif çalışmalar yaptığı için astigmat tedavisinde de yüksek oranda başarı sağlanmıştır. Normal şartlarda gözde bulunan kornea düzgün bir yuvarlak şeklinde olup astigmat rahatsızlığında ise yumurta gibi elips bir şeklinde oluyor. Bu nedenle gözde yatay veya dikey görme bozuklukları oluşuyor. Astigmat hastalığı ilk etapta anlaşılması zor bir hastalıktır. Küçük yaşta tedavi edilmeyen astigmatlı çocuklarda ileri ki yaşlarda göz tembelliği meydana gelmektedir. Çocuklarda; gözlerini kısarak bakma, okuma esnasında gözlerini okuduğu şeye iyice yaklaştırma, karşıya bakarken başını sağa sola bükerek bakma, koşarken sebepsiz yere dengesini kaybedip yere düşme gibi belirtiler astigmat hastalığının olabileceğinin göstergesidir. Yetişkinlerde ise okuma yaptıktan sonra göz ve baş çevresinde ağrı, bulanık görme, mesafe arttıkça görme sıkıntısı, gözlerin çok erken yorulması gibi belirtiler astigmat habercisi olabilir. Günümüzde astigmat tedavisi 3 şekilde yapılabiliyor. Çocuklarda ve yetişkinlerde yukarıda açıklamış olduğumuz belirtilerden bir veya bir kaçı varsa hemen doktora başvurmalıdırlar. Doktor muayenesi yapıldıktan sonra eğer kişilerde astigmat hastalığı varsa bu hastalık gözlük kullanma, lens kullanma ve lazer tedavisi olarak tedavi edilmektedir. Bu tedavilerin işlevlerine, nasıl uygulandıklarına hep beraber göz atalım.
 • Gözlük kullanımı: Gözlük, astigmat için köklü bir çözüm yolu olmayıp sadece astigmat hastalarının gözlerini daha iyi kullanabilmeleri için uzman hekimler tarafından önerilmektedir. Doktorunuzun uygun görmüş olduğu dereceli gözlüğü sadece okuma yaparken veya bilgisayar başında değil sürekli olarak kullanmalısınız. Kullanılan gözlük astigmat derecesini zamanla düşürecek gözünüzü daha verimli hale getirecektir.
 • Lens kullanımı: Gözlük kullanmak istemeyen kişiler için uygulanan bir yöntem olan lens tedavisi, uzman doktor tarafından onay alınarak astigmat derecesine uygun bir şekilde kullanılmalıdır. Lens, tıpkı gözlük gibi astigmatı tamamen yok etmeyip, düzenli bir kullanım yapıldığı zaman astigmat derecesini zamanla düşürmektedir.
 • Lazer tedavisi: Yapılan araştırmalar neticesinde, hızla gelişen tıp dünyasında astigmat hastalarında uygulanan lazer tedavisinde başarı oranı gün geçtikçe yükselmektedir. Astigmat hastalığı bulunan her kişiye lazer tedavisi uygulanmamaktadır. Kornea kalınlığı, astigmatın türü, kişinin yaşı ve devam eden bir hastalığının olup olmaması ile yapılan detaylı bir göz muayenesi sonucu lazer tedavisi yapılıp yapılamayacağına uzman hekimler karar vermektedir. Eğer hasta lazer tedavisi için uygunsa gerekli işlemler yapılıp tedavi uygulanır. Lazer tedavisi sonucunda astigmat derecesinin ortalama %90 oranında gerilediği uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır.
]]>
Çocuklarda Astigmat https://www.astigmat.gen.tr/cocuklarda-astigmat.html Thu, 29 Nov 2018 12:56:59 +0000 Çocuklarda Astigmat, Tek bir noktadan çıkan kornea ışınları yanlış açı sonucu çocuklarda astigmat, retina üzerine aynı odak yerine getiremiyor ve nesne bulanık ve belirsiz görünüyor. Hemen hemen tüm çocuklarda belirli bir Çocuklarda Astigmat, Tek bir noktadan çıkan kornea ışınları yanlış açı sonucu çocuklarda astigmat, retina üzerine aynı odak yerine getiremiyor ve nesne bulanık ve belirsiz görünüyor. Hemen hemen tüm çocuklarda belirli bir derecede görülür. Ama küçük derecede olan astigmat çocukların büyük çoğunluğunda görme keskinliğini etkilemez. Çocuklarda astigmat genellikle ilerleyen yaşlarda miyop ve hipermetrop eşlik eder.

Çocuklarda Astigmat Nedenleri:

Çocuklarda astigmat genelde kalıtımsal ve genetik olarak ortaya çıkar. Bu durumda korneanın ve lensin şeklinde bozukluk vardır. Astigmat  çocuklarda genelde yörüngeye duvarların bir deformasyona ne dış sistem patoloji sonucu gelişir. Kornea yada daha az küresellik sonucu gelişir. Zamanla çocuklarda astigmat görme keskinliği azaltılması ve ambliyopi gelişmesine neden olur. Çocuklarda astigmat kalıtsal veya sonradan gelişebilir. Çocuklarda fizyolojik astigmat görme keskinliği üzerinde hiç bir etkisi yoktur. Bu nedenle hiç bir şekilde tedavi edilmesi gerekmez. Astigmat her yaştan çocukta görülebilir. Eğer resme bakarak gözlerini başını yatırır ve daraltır, mobilya köşelerine sık sık çarpar veya sendelerse astigmattan şüphe edilmeli ve vakit geçirmeden uzman bir doktora başvurulmalıdır. Astigmat çocuklarda bulanık görme, yakın veya uzak nesneleri kötü görme, çift görme, görsel yorgunluk, halsizlik gibi belirtiler ile ortaya çıkar. Tedaviye geç başlanması veya müdahale edilmemesi görsel sistemde gecikme, şaşılık veya ambliyo ortaya çıkmasına neden olur. Çocuklar iyi veya kötü görmeye adapte olduğundan bir  ihlal kırılma olamaz. Bu bağlamda çocuklara astigmat teşhisi konarken pediatrik muayene önemli bir rol oynar.

Çocuklarda Astigmat Belirtileri:
 • Gözleri kısarak bakmak
 • Okurken bakılan yüzeye iyice yaklaşma ve çok yakından okuma isteği
 • Çocuklarının yazılarının bozuk olması
 • Yürürken veya koşarken sebepsiz yere dengesini kaybedip düşmesi
 • Çocuğun uzaktaki nesneye bakarken başın yan pozisyonda olması, başını sağa veya sola eğerek karşıya bakması astigmatın belli başlı belirtileridir
Çocuklarda Astigmatın Önlenmesi:

Astigmat yılda iki kez kontrol edilmelidir. Çocuk gözünde sürekli bir artış olması nedeniyle bu optik zamanında izlenmesi önemli rol oynamaktadır. Dinlenme, hareketli gözler için görsel çalışma, yüzme, kontrast duş, iyi beslenme ve düzenli göz egzersizleri ile önlenebilir.

Çocuklarda Astigmat Tedavisi: Çocuklarda astigmat tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Günümüzde astigmat üç şeklide tedavi edilebilmektedir.

Gözlük: Göz doktorunun muayenesi sonucu uygun göreceği gözlüğü vermesi ile tedavi edilen klasik bir tedavi şeklidir. Sadece bilgisayar basında veya televizyon izlerken tak]]> Gözde Astigmat https://www.astigmat.gen.tr/gozde-astigmat.html Thu, 29 Nov 2018 21:41:11 +0000 Gözde astigmat, Gözünüzün ön kısmındaki tabakanın yani koneanın şekil bozukluğuna uğrayarak dışarıdan gelen ışığı doğru biçimde kıramamasından dolayı görüntü retinada bulanık oluşmasına neden olan görme bozukl Gözde astigmat, Gözünüzün ön kısmındaki tabakanın yani koneanın şekil bozukluğuna uğrayarak dışarıdan gelen ışığı doğru biçimde kıramamasından dolayı görüntü retinada bulanık oluşmasına neden olan görme bozukluğuna gözde astigmat denilmektedir. Göz yapısındaki kornea normalde düzgün bir yuvarlaklığa sahiptir. Gözde astigmat rahatsızlığı ise yumurta şeklinde eliptik bir basıklık ile yatay veya dikey olarak bombeleşme oluşarak tek odak noktası yerine iki odak noktasının meydana getirir. Bu nedenden dolayı yatay yada dikey bozulmalar meydana gelir.

Gözde astigmatın bulguları

Bu rahatsızlığı olan kişilerde uzak veya yakını bulanık görürler. Görmüş oldukları görüntü hiçbir zaman kesin değildir. Hastada bir tarafta net olan çizgiler 90 derecenin aksinde bulanıklaşabilir. Gözde astigmat değişik derecelerde olabilir. Gözlük yada lens kullanan kişilerin %30-40'ında astigmat bulunmaktadır. Astigmat rahatsızlığı tek başına olabileceği gibi miyop veya hipermetropla beraberde olabilmektedir. Bilgisayar, ışı ve ekran gibi faktörler gözün yorulmasına neden olmaktadır. Astigmat zamanla bir kısım artma, azalma ve açı değiştirme göstermektedir.

Gözde astigmat belirtileri

normalde anlaşılması zordur, dikkat gerektiren bir kusurdur. Küçük yaşlarda meydana gelen astigmatlar ileri yaşlarda göz tembelliğine sebep olmaktadır.

Çocuklardaki gözde astigmatın belirtileri
 • Okuma esnasında okuma sırasında yüze iyice yaklaştırma
 • Çok yakından okuma
 • Gözleri kısarak etrafa bakınma
 • Yazıların düzgün okunamaması
 • Koşma ve yürüme esnasında nedensiz yere dengenin kaybedilmesi
 • Astigmat olan çocuğun karşı tarafa bakarken başını yan pozisyonda olması ve kafasını sola ve sağa doğru eğerek karşı tarafa bakması şeklinde belirt edilebilir.
Yetişkinlerde ise belirtileri
 • Baş ve göz çevresinde oluşan ağrılar
 • Okumadan sonra meydana gelen baş ve göz ağrıları
 • Mesafe arttıkça oluşan netlik kaybı
 • Bulanık görme
 • Yatay ve dikey çizgilerde bozulmalar olması
 • Gözlerde oluşan erken yorulmalar
 • Bir şeyi okurken dikkat toplayamama
 • Okuduğunuz yazıların üst üste binmesi
Yukarıda belirtilerden biri yada bir kaçı söz konusu ise acilen göz hekimine başvurunuz. Göz doktorunuza yıl en az 1 kere kontroller için gidilmesi gereklidir.

Gözde astigmatın tedavi yöntemleri

Bu hastalık tedavisi olan bir hastalıktır. Astigmat rahatsızlığı tedavi şekilleri;
 • Gözlük: Kısaca klasik bir tedavidir. Göz doktorunun muayenesi sonucunda hastaya uygun olan görebileceği gözlük ile tedavi sağlanır. Verilen gözlüğü devamlı olarak kullanmalısınız. Yalnızca bir şey okurken, bilgisayar başındayken veya televizyon seyrederken kullanmanız pek doğru değildir. Gözlük kullanarak da gözde astigmat sorununuz olan numara azalıp yok olmaz. Bazı zamanlarda bu numara yükselebilir. Bazı zamanlarda tam tersi de düşebilir.
 • Lens: Gözlük kullanmayı tercih etmeyen hastalar için lens tercih edebilecekleri bir alternatiftir. Lensler türü ve kullanımı kişiler için pek kolay değildir. Astigmat numaraları düzenli ve düzensiz olmasından dolayı  kullanılan lenslerde de değişik tedailer göstermektedir.  Bu durumlar hakkında göz doktorunuzdan bilgiler edinebilirsiniz.
 • Laser: Astigmat hastalığında da uygulanan lazer tedavilerinde başarı oranları iyice artmıştır. Her astigmat rahatsızlığına bu tedavi yöntemi yapılamamaktadır. Astigmat hastaların yalnızca % 50'lik bir kısmı bu tedavi için uygundur. Lazer ameliyatlarının başarılı olduğu grup yalnızca miyop olanlardır. Diğer göz rahatsızlık yani hipermetrop ve mix astigmat rahatsızlıklarında bu başarı oranı lazer tedavisinden sonra % 90-95 gibi gerilemektedir. Kişinin gözde astigmat rahatsızlığını doktoru tarafından det]]> Astigmat Çeşitleri https://www.astigmat.gen.tr/astigmat-cesitleri.html Fri, 30 Nov 2018 20:28:32 +0000 Astigmat Çeşitleri, Astigmat; gözün üzerine gelen ışını odaklayan kırma ortamında özellikle de kornea tabakasının içinde kırma hatasının tam eksenler de aynı biçimde olmayıp, bazı eksenlerin daha çok kırıcı, bazılar Astigmat Çeşitleri, Astigmat; gözün üzerine gelen ışını odaklayan kırma ortamında özellikle de kornea tabakasının içinde kırma hatasının tam eksenler de aynı biçimde olmayıp, bazı eksenlerin daha çok kırıcı, bazılarının daha az kırıcı olması halidir. Astigmat genel olarak doğuştan gelen bir bozukluktur. Astigmat teşhisi konulan kişiler uzak, çift görme, yakında bulanık ve gölgeli görürler. Astigmatı olan kişilerde ara ara arpacık çıkma, kirpik diplerinde iltihaplanma, baş ağrısı, göz çevresinde ağrı gibi yakınmalar gösterilebilir. Astigmatın kelime manası “noktasızlık” anlamına gelir. Bir noktayı tek nokta olarak net olarak görememe dağınık ve saçılmış biçiminde görmek anlamına gelir.

  Astigmatlar düzenli ve düzensiz Astigmat olarak iki kısma ayrılır. Düzenli astigmatın kendi içinde ayrılan üç ayrı türü vardır. Bu türler; miyop, hipermetrop ve miks Bu grupta yer alan giren astigmatlar genel olarak kalıtsaldır. Astigmat bulunan gözde, arızalı olan görüntünün tamamı retina (sinir tabaka) önünde kalırsa bu miyop astigmat, sinir tabakanın arkasında kalıyorsa hipermetrop astigmat, bir kısım görüntü retina önünde, bir kısım görüntü retina arkasında oluşursa bu duruma da mix astigmat denir.

  Düzensiz astigmatlar ise korneada oluşan iltihap sonrası, ülser, kornea yaralanması sonucu oluşabilir. Eğer düzensiz astigmatın oluşmasında sonrada oluşan(edinsel) bir neden olmazsa kornea’nın incelmesi ile oluşan keratokonus hastalığının belirtisi olabilir. Keratokonus hastalığının erken tespit edilmesi ve tedavisi oldukça önemlidir. İleri dönemler için ancak, kornea nakli uygulanması ile tedavi olabilir. Birkaç değişik astigmat çeşitleri bulunmaktadır, makalemizde detaylı bilgilerine ulaşılan önemli astigmat türlerine yer verilmiştir. 

  Başlıca Astigmat Çeşitleri Şunlardır:

  Miyop Astigmat: Korneanın oval şeklinde olduğu gibi, tam yuvarlak olmadığı ve gözün belli bir mesafedeki cisimleri odaklanamamasıdır. Miyop astigmat kalıtımsal olduğu gibi 6-7 yaş civarı olan çocuklarda da meydana gelebilir. Çocuklar çoğunlukla küçük yazıları okurlar, ama uzaktaki nesneyi net olarak seçemezler. Miyop astigmatın sebepleri arasında; gözün önden arkaya normal daha uzun olduğu ya da kornea veya merceğin kırma gücünün normalden çok olduğu durumda gelişmesini sayabiliriz.
   
  Hipermetrop Astigmat: Halk tarafından “yakını görememe” olarak bilinir. Genel olarak sebebi kalıtsaldır. Yas ilerledikçe uyum yeteneği azaldığı için yakın ve uzak görme sorunu baş gösterir. Fakat gözde zorlanma olması nedeniyle, bunun sonucu olarak gözün sulanması ve ağrıması gibi bir takım karışıklık ortaya çıkar. Ağır ve çok ağır hipermetrop ise her yaş insanda, hem uzağı hem de yakını az görürler. Hipermetrop durumlarda kusur çoğunlukla gözde birden oluşur. Ama, bazı durumlarda sorun sadece tek gözde de gelişebilir. İşte, bu durumun özellikle çocukluk döneminde tespit edilmesi gerekir.

  AstigmatizmaAstigmat çeşitlerinden biride Astigmatizma'dır. Göz, ışınları değişik meridyenlerde farklı kırmasıyla bir düzlem üzerinde odaklama yapamamasıdır. Bu nedenle nokta, çizgi şeklinde görünür. Astigmatizma, Latince olarak "nokta olmayan" (a=değil, stigmata=nokta) anlamına gelmektedir. Korneanın yuvarlak olmadığı, oval şeklinde olduğu bir durumdur. Yumurta ya da rugby topuna benzeyen astigmat bir korneanın 2 kesitli, temel eğrisi bulunur, biri yassı diğeri ona 90 derecede daha dik durumdadır. Bu iki farklı eğri, ışığı farklı kuvvette kırar ve retinada iki ayrı görüntü oluşmasına sebep olur. 
  ]]>
  Astigmat Miyop https://www.astigmat.gen.tr/astigmat-miyop.html Fri, 30 Nov 2018 21:49:31 +0000 Astigmat Miyop, göz hastalığı korneanın yumurta biçiminde olduğu gibi tam olarak yuvarlak olmaması ve gözün belirli bir mesafedeki cisimleri odaklayamaması durumudur. Böyle bir durum kalıtımsal olduğundan dolayı altı ve yedi Astigmat Miyop, göz hastalığı korneanın yumurta biçiminde olduğu gibi tam olarak yuvarlak olmaması ve gözün belirli bir mesafedeki cisimleri odaklayamaması durumudur. Böyle bir durum kalıtımsal olduğundan dolayı altı ve yedi yaş civarı çocuklarda daha çok görülür. Çocuklar genellikle küçük yazıları okuyabilir ancak uzağı görmeyi gerektiren mesela sınıf tahtasında yazılı olan yazıları okuyamazlar. Astigmat miyop göz hastalığının sebepleri arasında gözün hemen arkasında bulunan normalden biraz daha uzun olması yada merceğin kırma gücünün normalden daha çok olması durumunda gelişmesini sıralayabiliriz. Bu nedenden dolayı resim retina yüzeyinde değilde onun hemen önünde oluşur. 

  Astigmat Miyop'un Belirtilerini Şu Şekilde Sıralayabiliriz:
  • Uzun müddet devam eden kirpik dibi iltihabı
  • Göz ile baş etrafında ağrı hissi
  • Çift yada gölgeli görmek
  • Gözde çok sık arpacık oluşması
  • Bulanık görmek
  Astigmat miyop hastalığı olan kişilerde net görememek, çabuk yorulmak ve uzakta duran nesneleri net bir şekilde görememek ve çocuklar için özellikle de kitap okumaktan sıkılmak gibi bazı eylemler gerçekleşir. Bu hastalığın olduğu çocuklarda özellikle de uzağı görme odaklı oyunları oynamak istemezler,  sınıfta dersi tahtada izleme eğilimini azaltırlar.  Bu hastalıkta görüntü hiçbir zaman net olmaz. Mesela pencereye baktığınızda dik olan kenar kısımları net görünür iken yatay olan kenarları bulanık görülür. Kalıtımsal bir etken olduğundan dolayı çok fazla bilgisayar oynama, az ışık ve çok ışık gibi bazı dış faktörler bağlı olarak gelişim göstermez. Astigmat miyop göz hastalığı kalıtımsal bir etken olduğundan dolayı birtakım göz ve başka hastalıkların oluşması sonucunda olarak da meydana gelebilir. (katarakt, diyabet, keratokonus ve marfan ve benzeri) Bu sonuçta da yapılan göz muayenelerinin özellikle de doktor tarafından yapılması gerektiğinin önemi oldukça büyüktür.

  Astigmat Miyop Tedavisi

  Belirli bir dereceye kadar şikayet olmadığı müddetçe tedavi gerektirmeyen bir hastalık çeşididir. Ancak belirtilerinin çok fazla olduğu kişilerde kontakt lens ile gözlük tedavisi uygulanmaktadır. Kişiye göre uygulanan tedavi yönteminde en iyi sonuç sert yada yarı sert lensler sağlar. Ancak tozlu olan ortamlarda olduğunuzda rahatsızlık verdiğinden dolayı TORIC ismi verilen yumuşak lensler daha çok tercih edilir. Yine de uygulanan tedavinin şekline göre ve hasta kişinin görme etkilerine göre sert olan lensler de tercih edilir. Eğer hasta olan kişiye uygulanan lens tedavisinde görme bozukluğunda herhangi bir gelişim yok ise eğer kullanılan lens gözü tahrişe diyor ise kornea nakline kadar tedavi şekillendirilir.
  ]]>
  Astigmat Ameliyatı https://www.astigmat.gen.tr/astigmat-ameliyati.html Sat, 01 Dec 2018 18:44:24 +0000 Astigmat Ameliyatı, Astigmat rahatsızlığı ülkemizde ciddi anlamda görülen bir göz rahatsızlığıdır. Genellikle odaklanma kaynaklı olarak oluşan ve ilerleyen bir rahatsızlık türü olan astigmat, kimi hastalar üzerinde k Astigmat Ameliyatı, Astigmat rahatsızlığı ülkemizde ciddi anlamda görülen bir göz rahatsızlığıdır. Genellikle odaklanma kaynaklı olarak oluşan ve ilerleyen bir rahatsızlık türü olan astigmat, kimi hastalar üzerinde kalıtsal olarak genler ile bireyden bireye aktarılan genetik bir rahatsızlık türüdür. Astigmat rahatsızlığında nesnelerin ya da bireylerin bulanık görülmesi tam olarak seçilmemesi rahatsızlığıdır. Astigmat rahatsızlığının giderilmesi amacıyla bir kısım gözlükler ya da lensler ile bu problem giderilmiş olsa da tam çözümü için astigmat ameliyatları yapılmaktadır.

  Ameliyat Öncesi Astigmat

  Astigmat doğuştan gözlemleneceği gibi çevresel etkenlerden kaynaklı olarak da gelişip ilerler. Çoğunlukla anne ve babadan gelen astigmat geni çocuk üzerinde de görülmesi olağandır. Bir kısım hastalarda oluşan şeker hastalığından kaynaklı olarak başlangıç itibariyle katarak, akabinde ise katarak yapının büyümesi ve kalınlaşmasından dolayı astigmat oluşabilmektedir. Kimi hastalarda ise aşırı stres, yorgunluk, kasların sertleşmesinden kaynaklı olarak astigmat gelişerek derece bakımından büyümektedir. Astigmat rahatsızlığı ameliyat öncesinde bir çok evreden geçmektedir genellikle 5-7 yaş grubunda başlayan astigmat rahatsızlığı çoğun eğitiminde tahtada yazılan yazıları okuyamaması ile başlar. 5-7 yaş grubundan sonra gittikçe ilerleyerek yaşlarda bu astigmat rahatsızlığı artarak görme sorunu ilerler. Çoğunlukla kızlarda 9-10 yaş aralığında erkeklerde ise 11-12 yaş grubunda bu rahatsızlıklar tam manasıyla ortaya çıkar. Astigmat ameliyatlarındaki kalıtsal olarak sorunun giderilmesi amacıyla 18 yaşını bitiren bireyin gelişimini tamamlamasından sonra yapılması daha makbuldür. Çünkü lazer ile yapılan çizim hayatta sadece 1 kez yapılmaktadır. Çizimin ardından oluşacak rahatsızlık tekrardan nüksettiği takdirde bu rahatsızlığın düzelmesinin artık  astigmat ameliyatı bir çözüm yöntemi olmaktan çıkacaktır.

  Astigmat Ameliyatı Operasyonu

  Kişi küçük yaşlardan itibaren astigmat rahatsızlığına maruz kalmış ise bu rahatsızlığın büyüyüp ilerlemesini engellemek için göz hekimleri kişiye gözlük ya da lens vererek bu rahatsızlığın önüne geçer. Bu sayede bulunan derecenin ilerlemesini önler. Büyüme ve olgunluk ve gelişimini tamamlayan kişi bundan sonra göz üzerinde bir ilerlemenin astigmatsal bakımdan oluşmayacağı kanaatine varan doktor. Kornea üzerindeki göz kusurunu düzeltir. Yapılan bu operasyon yaklaşık olarak 10 dakika ile 30 dakika arası kadar sürecektir. Hasta 2 ya da 4 saat içerisinde hastahaneden taburcu edilir. Normal yaşantısına dönen kişi artık gözlük ya da lens kullanmasına gerek kalmaz. Bununla birlikte altı saat içinde göz sorunun ortadan kalktığını hissedebilir.

  Astigmat Ameliyatı Sonrası

  Astigmat ameliyatı sonrasında hastada kısa süreli göz içinde batma hissi, kısa süreli kızarıklık, kaşınma ve kuruma gözlemlense de alınacak ilaç ve damla yardımı ile bu problemler ortadan kalkar. Ameliyat sonrasında göz üzerindeki kaşınma hissi zamanla yok olacaktır. Hasta normal yaşamına geri döner ancak ilk 5 günlük zaman dilimi oldukça önemlidir. Bir ameliyat geçiren kişi durumun ciddiyetine binaen, tozlu ve kimyasal tarzlı buharların olduğu bölümden uzak durmalıdır. Ameliyat sonrası oluşabilecek enfeksiyonlar mikropların yayılmasına neden olabilir ve zamanla bu enfeksiyon yüzünden mikropların yayılarak göz üzerinde kızarma ve şişlikler oluşması halinde konu ivedilikle göz doktoruna bildirilmelidir. Uzman göz hekiminin bildirmiş olduğu ilaç ve damla tedavileri ile bu rahatsızlıklar kısa süre içerisinde düzelir ancak kişi böylesi bir durumda kesinlikle kendi tedavisini yapmaya çalışmamalıdır. Yapılacak bilinçsiz bir hata göz kaybına dahi neden olacağında bir sorun halinde uzman hekime bildirilmelidir.

  ]]>
  Astigmat Lens https://www.astigmat.gen.tr/astigmat-lens.html Sun, 02 Dec 2018 17:49:37 +0000 Astigmat Lens, veya torik kontakt lens olarak bilinen ve astigmat hastaları için gözlük kullanımına bir alternatif olarak çıkan lenslerin kullanım oranı hızlı bir şekilde artmaktadır. Peki astigmat hastaları için büyük kolay Astigmat Lens, veya torik kontakt lens olarak bilinen ve astigmat hastaları için gözlük kullanımına bir alternatif olarak çıkan lenslerin kullanım oranı hızlı bir şekilde artmaktadır. Peki astigmat hastaları için büyük kolaylık sağlayan bu lensler nedir, diğer lenslerden ne farkı vardır ,nasıl kullanılmalıdır gibi astigmat hastaları tarafından sıkça sorulan sorulara sizin için cevaplar aradık.

  Astigmat Lens (Torik Kontakt Lens) Nedir

  Astigmat lens yani torik lens diğer kontakt lenslerden farklı olarak şekillendirilmiş bir lenstir. Torik lens in ismini aldığı torus sözcüğü simide benzer bir geometrik şekildir ve astigmat lensin de bu geometrik şeklin yanından kesilen bir dilim gibi bir şekli vardır. Astigmat lensten farklı olarak standart kontakt lenslerin şekli küreseldir. Astigmat lens sahip olduğu farklı geometrik şekilden dolayı diğer kontakt lenslerden daha farklı ışınların odaklanmasını ve kırılmasını sağlar. Astigmat hastalığı da korneanın şeklinin, ışığın odaklanmasının ve kırılmasının normalden farklı olacak şekilde değişmesi, bozulması sonucu bulanık görmeye sebep olan bir göz kusurudur. Dolayısıyla astigmat lensler ışınların farklı kırılmasına ve odaklanmasına imkan sağlayarak astigmatın sebebi olan bu soruna çözüm sağlarlar.
  Astigmat Lens Seçimi

  Astigmat lens kullanmaya ihtiyacı olduğunu düşünen astigmat hastasının, astigmat lens kullanmaya ihtiyacı olup olmadığının belirlenmesi ve doğru lens seçimine yönlendirilebilmesi için göz doktoruna başvurması gerekmektedir. Doktor muayenesi sonucu lens kullanması gereken hastaya doğru lens seçimi muayene sonucu reçete edilir. Astigmat lens kullanımında en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de lens seçiminin hastaya deneme yapılarak yapılmasıdır. bu hususun astigmat kontakt lensler için daha fazla önem arz etmesinin sebebi ise daha önce de belirttiğimiz gibi bu lenslerin diğer kontakk lenslerden farklı bir geometrik şekli ve çalışma prensibi olması sebebiyle hastanın gözüne tam olarak oturması gerekmektedir. aksi takdirde lens göze iyi oturmaz ise  bu durum hastanın görüşünde bulanıklığa sebebiyet verecektir.

  Astigmat Lens Türleri Ve Özellikleri

  Astigmat lensler başka göz kusurları düzeltme için de kullanılabildiği gibi bu düzeltme sürecinde her türlü farklı programda bulunulabilir. standart kontakt lenslerde olduğu gibi astigmat kontak lenslerin de günlük astigmat lensler, kullan-at astigmat lensler, renkli astigmat lensler gibi kullanım seçenekleri hastanın seçimine sunulabilmektedir. Astigmat lenslerinin yapımında yumuşak maddeler kullanıldığı gibi rijit gaz permeabl (RGP) veya sert maddeler de kullanılabilir.  RGB kullanılarak yapılan lensler, lensin göze oturmasının sağlanmasında daha iyidirler ancak uyum süreçlerinin daha uzun olması ve daha hassas olmaları ise dezavantajlarıdır. Yumuşak lensler ise göze oturması noktasında daha çok özen gösterilmesini gerektirmelerine rağmen daha konforlu ve kullanışlıdırlar. Bu yazımızda size astigmat lens hakkındaki temel bilgileri vermeye çalıştık ancak kişisel durumunuza özel ve daha detaylı bilgi için göz doktorunuza başvurmanız size yardımcı olabilir.
  ]]>
  Astigmat Göz https://www.astigmat.gen.tr/astigmat-goz.html Mon, 03 Dec 2018 02:47:30 +0000 Astigmat Göz, Bu makalemizde sizlere astigmat göz hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Bu göz rahatsızlığının ne olduğunu astigmat göz rahatsızlığı yaşayan kimselerin neler yapabileceği, tedavisinin olup olm Astigmat Göz, Bu makalemizde sizlere astigmat göz hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Bu göz rahatsızlığının ne olduğunu astigmat göz rahatsızlığı yaşayan kimselerin neler yapabileceği, tedavisinin olup olmadığı tedavisinde hangi yöntemleri kullanabileceği hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

  Astigmat hastalığı bulanık görme olarak tabir edilen göz rahatsızlığıdır. Ülkemizde çok sık görülen bu hastalık maalesef kişinin gündelik hayatını olumsuz yönde etkileyen bir göz rahatsızlığıdır. Kişi etrafı bulanık gördüğü için günlük hayatta bazı nesneleri ya da kişileri ayırt edememe, yazıları tam okuyamama gibi çeşitli olumsuzluklara neden olur. Genel olarak astigmat rahatsızlığının zaten kişide tek başına görülmez. Bu rahatsızlıkla birlikte kişide miyop (uzağı net görememek) ya da hipermetrop(yakını net görememek) tanısından biri daha konulabilir. Fakat sadece astigmat göz rahatsızlığı olan kişilerde vardır.

  Astigmat göz en kolay tabiriyle gözün en ön bölümü olan korneanın ışığı düzgün bir şekilde kıramaması sonucu gözün retina bölgesinde oluşan görüntünün bulanık şekilde görülmesidir. Astigmat göz genel olarak genetik kaynaklı bir rahatsızlıktır. Kişi gözünü fazla yorar ya da zorlar ise genetik olarak bu göz rahatsızlığı olan kişide bu hastalık ortaya çabuk çıkar. Yani astigmat göz rahatsızlığı zaten kişinin gen kodlarında kayıtlıdır. Uzun süre bilgisayarın başında kalmak ya da uzun süre bir nesneye yakından bakmak gibi gözü yoran bazı eylemler bu hastalığın daha çabuk ortaya çıkmasını sağlar. Yine bunun gibi eylemleri çok sıklıkla yapmak astigmat derecesinin hızlı bir şekilde artmasına neden olur.

  Astigmat göz rahatsızlığı olan kişiler için hayat biraz daha zordur. Mesela miyop göz sahibi olan kişiler sadece uzağı görmekte zorlanırlar. Fakat astigmat göz sahibi uzak ya da yakın ne olursa olsun nesneleri hep bulanık görürler, yazıları okumakta zorlanırlar. Bu yüzden gözün derecesi az olsa da günlük hayatlarını daha rahat devam ettirebilmek için bir uzman göz hekimine başvurmaları en mantıklısıdır.

  Astigmat Göz Tedavi Yöntemleri

  Astigmat göz hastaların kullanabilecekleri üç yöntem vardır. Bunlardan birisi gözlük takmaktır. Bir başkası ise lens kullanmaktır. Gözlük ya da lens kullanımı sadece kişinin rahat bir şekilde görmelerini sağlamaktadır. Hastalığı düzelmesini yani tedavi edilmesine pek bir etkisi yoktur. Sadece hastalığın daha fazla ilerlemesini engeller. Bu yüzden astigmat göz hastalarının ömürlerinin sonuna kadar gözlük ya da lens takmaları gerekmektedir.

  Astigmat göz hastalarının tedavisinde kullanılan üçüncü yöntem ise ameliyat olmaktır. Ancak bu yöntem de maalesef şuan için her hastada etkili olan bir yöntem değildir. Bu göz ameliyatlarında bazen hastaların yaşının biraz ilerlemesi beklenir. Her ne kadar bazı şartları olsa da astigmat hastalığı için yapılabilecek en kesin çözüm ameliyattır. Çünkü ameliyat sayesinde kişi artık gözlük ya da lense ihtiyaç duymadan hayatına devam edecek böyle bir rahatsızlığı tamamen giderilebilecektir. Ameliyat kesin çözüm gibi görünse de bazı hastalarda göz ameliyatı olduktan sonra bu göz rahatsızlığının tekrar nüksetmesi görülebilir. Bu yüzden kişi doktorunu göz ameliyatı için zorlamamalı eğer doktor gerekli görülse ya da hastalığın ameliyatla tekrar nüksetme ihtimali olmadan başarılı geçeceğini inanıyorsa kişi ameliyat olmalıdır. Çünkü bu tür göz ameliyatları ömürde bir defa yapılabilir.

  ]]>
  Astigmat İlerlemesi https://www.astigmat.gen.tr/astigmat-ilerlemesi.html Mon, 03 Dec 2018 21:45:48 +0000 Astigmat ilerlemesi, Astigmat; gözün en önünde bulunan kornea tabakasının şeklinin bozularak gözün ışığı doğru kıramamasına ve bulanık görmeye neden olan bir rahatsızlıktır. Normalde yuvarlak bir şekli olan kornea, asti Astigmat ilerlemesi, Astigmat; gözün en önünde bulunan kornea tabakasının şeklinin bozularak gözün ışığı doğru kıramamasına ve bulanık görmeye neden olan bir rahatsızlıktır. Normalde yuvarlak bir şekli olan kornea, astigmat hastalarında enlerden ya da yukarıdan daha basık durumda olabilir. 

  Astigmatın genetik öğelere bağlı olduğunu fakat çevresel etkenlerle ortaya çıktığı bilinmektedir. Bu etkenler ışığa, telefon, bilgisayar ve televizyon ekranına çok bakma gözü fazla yorma, bakteri kapmasına izin verme vesaire olabilir. Bu rahatsızlığa sahip insan buradaki etkenlere dikkat etmezse astigmat ilerlemesi olması mümkündür. Bu sebeble astigmata sahip olduğundan şüphelenen insanlar derhal bir göz doktoruna muayene olmalı ve astigmatın ilerlemesine engel olmalıdır. 

  Astigmatın ilk aşamalarında söz konusu durumu anlamak biraz zordur. Özellikle çocuklarda bu durum hiç fark edilmeyebilir. Bu sebeple aileler çocuklarındaki şu tür belirtilere dikkat etmelidir; yazı okurken yazılara fazlaca yakından bakmaya çalışma, gözleri kısarak bakma, koşarken sebepsiz yere dengeyi kaybedip düşme... Yetişkinlerde ise bu durumu ayırt etmeye yarayacak belirtiler şunlardır: bulanık görme, uzun süre okuma yaptıktan sonra baş çevresinde ağrı, erken yorulan gözler. 

  Astigmat tedavisi olan bir hastalıktır. Fakat bu tedavi gözü ilk zamanki kadar mükemmel bir hale getiremeyebilir. Bir çok görememe kusurunda olduğu gibi astigmatın tedavisi için de gözlük, lens ve lazer seçenekleri bulunmaktadır. Gözlük ve lens kullanımı astigmatlı gözün derecesini düşürebildiği gibi yükseltmesi de mümkündür. Lazer seçeneği yakın zamanda oldukça başarılı olmaya başlamışsa da her astigmat hastası için uygun değildir. Hastanın lazer tedavisi için uygun olup olmadığını öğrenmek için bir dizi göz muayenesi yapılmalıdır.
  ]]>
  Astigmat Gözlük https://www.astigmat.gen.tr/astigmat-gozluk.html Tue, 04 Dec 2018 18:27:58 +0000 Astigmat gözlük; Astigmat, en basit anlatımıyla gözünüzün en ön tabakası olan korneanın şeklinin bozularak ışığı doğru biçimde kıramaması ile, görüntünün retinada bulanık olarak oluşmasına sebep olan görme bozuklu Astigmat gözlük; Astigmat, en basit anlatımıyla gözünüzün en ön tabakası olan korneanın şeklinin bozularak ışığı doğru biçimde kıramaması ile, görüntünün retinada bulanık olarak oluşmasına sebep olan görme bozukluğudur. Bu durum gözdeki korneanın yuvarlak olmadığı, yani yumurta şeklinde olduğu bir durumdur. Yumurta şeklinde olan korneada astigmat var ise iki kesit vardır. Yani, temel eğrisi vardır. bu kesitlerden biri yassı diğeri ise ona göre doksan derece daha diktir. Korneada bulunan bu iki farklı eğri ışığı farklı kuvvette kırarlar. O yüzdende Retinada iki görüntü oluşmasına neden olurlar. Genel olarak insanlarda doğuştan olan bir göz rahatsızlığıdır. Bununla beraber, saydam tabakada iltihaplanma cerrahi girişimlerde saydam tabakanın kesilmesi ya da travmaya bağlı olarak da karşımıza çıkabilmektedir. Bu tür olguların en az yüzde doksanında astigmatlığın düzeltilmesi kolay değildir. Bazı durumlarda saydam tabaka eğriliğin de ağır bir bozukluk yoksa, kişi kırılma kusurunun farkında olmadan yaşamaya ve hayatını devam ettirir. 

  Kornea, normalde düzgün bir yuvarlaklığa sahiptir. Astigmat gözlük, rahatsızlığında ise yumurta eliptik bir basıklıkla yatay veya dikey ağırlıkla bombeleştiğinden gözdeki tek odak notası, iki odak noktası oluşturur. Bu sebepten kişilerde dikey veya yatay bozulmalar meydana gelir. Normal bir gözün görüşü, astigmatlı birisinin görüşüne göre tek odaklıdır. Yani, dikey veya yatayda ağırlıklı olmak üzere gözün görmesinde bir bulanıklık var ise kişide astigmat var demektir. 

  Astigmat Gözlük, hastalığın klasik tedavisi, göz doktorunun muayenesi sonucu kişiye uygun gözlüğü vermesi şeklindedir. Verilen gözlüğün sürekli olarak kullanılması çok önemlidir. Gözlüğün okuma veya sadece bilgisayar başında kullanılması pek de iyi bir şey değildir. Doktor tarafından verilen astigmat gözlüğünün sürekli olarak kullanılması gerekmektedir. O yüzdende bazı dönemler numara yükselebilir veya düşebilir. Astigmat gözlüğün düzenli olarak kullanılması yani uyku bölümü dışında her daim takılması gerekir. Ayrıca gözlük kullanarak asla astigmat numaranızı düşürtemez veya yükseltemezsiniz. Sadece bazı durumlarda düzenli kullanım veya hiç kullanmama durumlarında kişiye bağlı değişikliklikler meydana gelebilmektedir. Astigmat genellikle çocuklarda daha çok uygulanan ve kullanılan bir yöntemdir. İlerleyen yaşlarda astigmat ileri seviyelerde değil ise tedavi gerektirmez. Rahatsızlığı olan kişilerde kullanımı çok değişken belirtiler verebilir. bunlardan kullanımına zor alışılması, kırma kusuruna oluşan uyumun gözlükle giderilmeye çalışılmasından dolayıdır. gözlük ile bu kusur ortadan kaldırıldığında, uzun süreli takmaya devam edilmelidir ki gözün gözlüğe uyum sağlaması sağlanabilsin. 

  Düzenli kullanımlar gerektiren gözlükler olduğundan astigmatlı camlara alışmak zordur. Eğer doktorunuz bu tür bir gözlük önermişse sürekli alışmak için, her gün takıp, kullanmak takmayarak rahatsızlık çekmeye göre kolaydır. Hastalar gözlüklerine iki hafta içerisinde uyum sağlayarak alışmaktadır. Astigmatlı hastalara gözleri için gerçek derecesinde gözlük vermek doğru değildir. Her zamana için bir derece düşük verilmelidir. Hastaların gözlüğü kullanabilmesi yani gözlükten faydalanabilmesi için gözlüğün derecesinin biraz düşük olması gerekir. Aksi halde gözlüğün hastanın göz derecesine göre yapılması hastada olumsuz komplikeler meydana getirir. Bunlar; bulantı hissi, bastığı zemini yamuk hissetme, baş dönmesi, boşluğa düşecekmiş gibi hissetme ve zemini yükselmiş gibi hissetmesine neden olur.  normal derecede verilmiş bir gözlük ile hastanın merdivenden düşme, kaza yapma gibi ihtimalleri yüksektir. Böyle bir durumda hasta ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilir. O yüzdende göz doktorunuzun size doğru verdiğinden emin olmanız önemlidir. Kişilerde sağlığı engelleyici derecede bir astigmat yok ise gözlük verilmeden de hayatına devam edebilir. Astigmat gözlük genellikle küçük yaştaki çocuklarda daha sık kullanılan bir göz tedavi yöntemidir. Yalnız]]> Miyop Astigmat Tedavisi https://www.astigmat.gen.tr/miyop-astigmat-tedavisi.html Wed, 05 Dec 2018 04:24:10 +0000 Miyop astigmat tedavisi, insanlarda günümüzde de yapılmakta olan bir tedavidir. Genellikle tek yöntemle yapılan bu tedavi için tabi ki cerrahi müdahale gerekmektedir. Fakat birçok kişi bu rahatsızlıktan çok ciddi bir şekilde etki Miyop astigmat tedavisi, insanlarda günümüzde de yapılmakta olan bir tedavidir. Genellikle tek yöntemle yapılan bu tedavi için tabi ki cerrahi müdahale gerekmektedir. Fakat birçok kişi bu rahatsızlıktan çok ciddi bir şekilde etkilenmediği için astigmat tedavisi olmaktan kaçınmaktadır. Bu nedenle miyop astigmat tedavisinin herkeste zorunlu olarak yapılması gerektiğini söylememiz yanlış olacaktır. Bazı insanlar bu rahatsızlıkta ameliyat masasına yatacak kadar rahatsızlık duymazlar. Bu gibi durumlarda kişi bu hastalığın tedavisinin gerekli olduğunu düşünmez. Miyop astigmat rahatsızlığı bazen oldukça ileri seviyelere gelerek insanlarda görme sağlığının oldukça artmasına neden olmaktadır. bu gibi durumlarda direk olarak miyop astigmat tedavisi gerekli bir hale gelir. Herhangi bir tedavi yapılmaması durumunda ise direk olarak sorun daha da büyür. Eğer sizlerde de miyop astigmat tedavisi gerekli bir hale gelmişse kesinlikle tedavi olmanız önerilmektedir. Fakat yine de doktorunuzun sizleri yönlendirdiği şekilde hareket etmeniz çok daha iyi olacaktır. 

  İnsanlarda birçok farklı belirtiye neden olarak rahatsızlıkların ortaya çıkmasında neden olan miyop astigmat rahatsızlığı doğru zamanlarda tedavi edildiği zaman çok basit bir şekilde ortadan kaldırılabilen bir rahatsızlıktır. Bu hastalığın tedavisinde göz içerisine yerleştirilen ve kalıcı olarak gözde bulunan bazı mercekler sayesinde  astigmat miyop rahatsızlığı ortadan kalkar. Miyop astigmat tedavisi yapılacağı zaman bu tedavilerin en genel olanı mercek tedavisi olan bu rahatsızlık tabi ki ilaçlarla da belli bir süre tedavi edilebilir. Fakat ilerlemiş olan miyop astigmat sorunları için yapılacak olan ilaç tedavileri çok ciddi faydalar göstermez. Yapılacak olan ilaç tedavileri sadece ilerlememiş ya da yeni başlamış astigmat miyop rahatsızlıkları ilaçlarla tedavi edilse bile birçok astigmat miyop rahatsızlığı kontakt lens ve gözlük ile de tedavi edilebilmektedir. Bu iki tedavi yöntemi de hastanın isteğine kalmıştır. Hasta ister lens kullanır isterse gözlük kullanarak uzun süreler sonra bu problemden kurtulabilir. Yapılan bu tedaviler sonrasında hastada herhangi bir gelişim söz konusu olmamışsa bu durumlarda yapılabilecek en önemli tedavi kornea naklidir. bu tedavi ülkemizde son derece az yapıldığı için bazen hastalar başka ülkelerde bile tedavi ihtiyacı duyabilir. Bu durum hem zahmetli hem de biraz maliyetli olacaktır. 
  ]]>
  Bebeklerde Astigmat https://www.astigmat.gen.tr/bebeklerde-astigmat.html Wed, 05 Dec 2018 05:29:29 +0000 Bebeklerde astigmat, aslında her insanda görülme riski olan astigmat hastalığında olası durumlardan biridir. Yetişkinlerde olduğu kadar yaygın olmasa bile bebeklerde de karşılaşılan bu durum belli bir zaman sonra çok daha ciddi Bebeklerde astigmat, aslında her insanda görülme riski olan astigmat hastalığında olası durumlardan biridir. Yetişkinlerde olduğu kadar yaygın olmasa bile bebeklerde de karşılaşılan bu durum belli bir zaman sonra çok daha ciddi bir hal alabileceği için fark edildikten hemen sonra gerekli olan tedavilerin yapılması bebeğin ileri ki yaşları için çok daha iyi olacaktır. Bebeklerde astigmat yani astigmatizma hastalığı, direk olarak kornea yapısının küre yapısına dönüşmesinden kaynaklanmaktadır. Bu durum bazen bebeklerde sonradan oluşurken bazen de insanlarda kendiliğinden ortaya çıkabilmektedir. Bu hastalığın kısaca tanımı yapılacak olursa eğer direk olarak gözün, kontakt lens ya da refraktif cerrahi ile düzeltilebilen bir görme rahatsızlığı olduğu söylenebilir. Bu rahatsızlığı yaşayan bebeklerde görme sağlığı çok ciddi bir şekilde zarar görür. Bu nedenle fark edildikten hemen sonra acilen müdahale gerekmektedir. Bu gibi rahatsızlıklarda ne kadar erken tedavi yapılırsa sorunlar o kadar hızlı çözülecektir. Bu nedenle sizlerde elinizden geleni yapmalısınız. Bu hastalıkla birlikte bebeklerde görülen kornea eğriliği, aşırı bir haldedir. Bu nedenle göze gelen ışık direk olarak birkaç farklı yönde kırılır. Bu durum direk olarak insanlarda görme sağlığının bozulmasına neden olur. Işığın bu şekilde kırılmasıyla bebekler bulanık görme ve dalgalı görme problemleri yaşarlar. Bebeğiniz bu durumu sizlere açıklayamasa bile hastalığın teşhis edilmesi sonrasında doktorlar belirtileri sizlere gösterecektir. 

  Bebeklerde astigmat neden oluşur
  Bebeklerde meydana gelen astigmat problemlerinde bu durumun sadece birkaç nedeni bulunmaktadır. Bunlar;
  Kalıtsallık: Genellikle aile içerisinde herhangi bir bireyde bulunan astigmat rahatsızlığı genetik olarak kalıtsallık özelliği taşıyarak yeni doğan bebeklerde de görülebilmektedir. Bu gibi durumlarda sorunun genetik olarak ortaya çıkması nedeniyle sorun giderilse bile kişinin genlerinde bu hastalık vardır. Yani kişideki kalıtsallık devam eder. 
  Kitle: Göz kapakları üzerinde bulunan kitleleri hem yetişkinlerde hem de bebeklerde astigmat rahatsızlığının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu durum direk olarak göz kapağı üzerinde bulunan kitlenin kornaya baskı uygulamasından dolayı ortaya çıkmaktadır.
  Uzun süre yakın mesafeden görüş: Özellikle bebekleri severken onlara çok yaklaşılması nedeniyle ya da bebeklerin üzeri örtüldüğünde örtü üzerindeki desenlerin çok yakın olması durumunda bebeklerde astigmat hastalığı ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi durumların görülmesi, çok yaygın olarak karşılaşılmaktadır. Bu nedenle bebeklerde astigmat biraz daha yaygındır.

  Bebeklerde astigmat belirtileri nelerdir
  • Bebekler meydana gelen belirtileri sizlere söyleyemese bile ister bebek olsun ister yetişkin olsun bu hastalık direk olarak sık sık baş ağrısı sorunlarının görülmesine neden olmaktadır. Meydana gelen baş ağrısı problemleri bebeğinizin sürekli olarak ağlamasına neden olacaktır.
  • Bebeklerde astigmat rahatsızlığı, direk olarak bebeğin göz kapaklarının yorgun bakmasına neden olacaktır. Bu nedenle bebeklerde meydana gelen astigmat sorunu bebeğin gözlerine bakarak bile anlaşılabilir. 
  • Bebeğiniz sürekli olarak elini gözlerinin üzerine götürerek kaşımaya çalışacaktır. Çünkü bebeklerde astigmat rahatsızlığı direk olarak gözlerde şiddetli kaşıntıların oluşmasına neden olarak bebeğe rahatsızlık verecektir. Bu durumlarda bebeğiniz gözlerini kaşımaya çalışacaktır. 
  ]]>
  Astigmat Hipermetrop https://www.astigmat.gen.tr/astigmat-hipermetrop.html Wed, 05 Dec 2018 22:30:30 +0000 Astigmat Hipermetrop, halk arasında yakının görememe olarak bilinen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın sebebi genelde kalıtsaldır. Yaş arttıkça uyum yeteneği azaldığından dolayı uzak ve yakını görememe problemi ortaya Astigmat Hipermetrop, halk arasında yakının görememe olarak bilinen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın sebebi genelde kalıtsaldır. Yaş arttıkça uyum yeteneği azaldığından dolayı uzak ve yakını görememe problemi ortaya çıkıyor. Ancak gözde zorlanma olduğundan dolayı bu problemin sonucunda gözün ağrıması ile sulanması gibi birtakım komplikasyonlar ortaya çıkmaktadır. Ağrı ve çok daha ağrı olan astigmat hipermetrop ise her yaşta hem uzağı net görememe hemde yakını görememe gibi sorunlara neden olur. Astigmat hipermetrop da kusur genelde iki gözde de aynı anda oluşan bir rahatsızlıktır. Fakat bazı durumlarda ise oluşan problem yalnızca tek bir gözde de oluşabilir. Böyle bir durumun çocukluk döneminde hemen tespit edilmesi gerekir

  Astigmat Hipermetrop Tedavi Edilemez İse Ne Olur
  Oluşan problem eğer erken tedavi edilmez ise ''göz tembelliği'' adı verilen rahatsızlık ortaya çıkar. Astigmat hipermetrop rahatsızlığının erken teşhisi ile erken tedavisi özellikle de çocukluk döneminde iken oldukça önemlidir. Çocukların göz numaraları mutlaka bilinmeli ve her iki göz arasında da oldukça ciddi derece zayıf farkı var ise  zayıf olduğu düşünülen göz mutlaka egzersiz yaparak  güçlendirilmelidir. Bundan dolayı her çocuğun problemi olsun yada olmasın iki yaşın da iken mutlaka bir göz doktoruna tarafında özenle muayene edilmesi gerekir.  Ancak ailede olan bir göz rahatsızlığı var ise, baba yada annede oldukça yüksek gözlük derecesi var ise rutin muayenelerin daha erken yaşlarda iken başlanması çocuğun göz sağlığı bakımından oldukça önemli bir etkendir.   

  Yakın Mesafeyi Görememenin Tek Tedavisi Gözlük müdür
  Astigmat hipermetrop tedavisinde yine kontakt lens, gözlük ve lazer tedavisinde yararlanılmaktadır. bu seferde görüntü arka taraftan öne doğru toplanmaya çalışıldığından dolayı kenar kısımları ince olan orta kısmı kalın olan mercekler kullanılmaktadır. Tedavi için kullanılan kontakt lensinde yine aynı özellikler taşıması gerekir. Günümüzde ise astigmat hipermetrop rahatsızlığının lazer tedavisindeki başarı oranı ise yüzde doksan civarına kadar ulaşmıştır. Üstelik günümüzde artık altı ve yedi derece olan ciddi astigmat hipermetroplar da kolaylıkla tedavi edilmektedir. Astigmat hipermetrop rahatsızlığının tedavisinde miyopideki kriterler göz önüne alınmaktadır. Tam on dakika süren ameliyat işlemleri esnasında hasta kişi hiçbir şekilde ne ağrı nede en ufak bir acı hisseder. Fark ettiği tek şey gözüne ışığın gelmesidir. 
  ]]>
  Miyop Astigmat https://www.astigmat.gen.tr/miyop-astigmat.html Thu, 06 Dec 2018 18:03:22 +0000 Miyop astigmat, korneanın aynı yumurta şeklinde olduğu gibi tam olarak yuvarlak olmadığı ve gözün belli bir uzaklıkta olan nesnelere odaklanamama durumuna denir. Bu durum kalıtımsal olduğu gibi 6-7 yaş civarında olan çoc Miyop astigmat, korneanın aynı yumurta şeklinde olduğu gibi tam olarak yuvarlak olmadığı ve gözün belli bir uzaklıkta olan nesnelere odaklanamama durumuna denir. Bu durum kalıtımsal olduğu gibi 6-7 yaş civarında olan çocuklarda meydana gelebilen bir hastalıktır.

  Çocuklar genel olarak küçük yazıları okurlar fakat uzakta olan bir şeyi veya bir yazıyı görmek gerektiğinde Örneğin sınıf içinde ders ortamında tahtadaki yazıları okumakta güçlük çektikleri gözlenir. Miyop astigmat nedenleri arasında gözün önden arkaya doğru normalden daha uzun olduğu veya kornea ya da merceğinin kırma gücünün normalden fazla olduğu durumlarda gelişimini söyleyebiliriz. Bu sebeple resim retina yüzeyinde değil, onun önünde oluşur.

  Miyop Astigmat Belirtileri Şöyle Sıralayabiliriz:

  • Bulanık görme
  • Baş ve göz çevresinde ağrı
  • Gözde süt arpacık oluşması
  • Uzun süreli kirpik dibi iltihabı
  • Gölgeli veya çift görme durumu 

  Miyop astigmat olan hastalarda uzaktaki nesneleri net görememe, çabuk yorulma ve özellikle de çocuklar için okumaktan sıkılmak gibi eylemler gerçekleşebilir. Böyle bir hastalığın mevcut olan çocukların özellikle uzağı görme odaklı oyunları oynamaktan kaçındıkları gözlenmektedir. Sınıfta dersi tahtada izleme eğilimini az olur. Miyop astigmat hastalarının görmeleri hiçbir zaman net olmadığı için mesela pencereye baktıklarında zaman dik kenarları netten daha yatay kenarları ise daha bulanık görürler Kalıtımsal olan bir faktör olduğu için çok ışık veya az ışık, fazla bilgisayar oynama gibi dış etkenlere bağlı olarak gelişme göstermez.

  Miyop astigmat kalıtımsal olan bir hastalık olarak baş gösterdiği gibi bazı göz ve diğer hastalıkların gelişimi sonucunda da ortaya çıkabilir. (Marfan, diyabet, keratokonus, katarakt gibi) Bu durum  göz muayenelerinin özellikle uzman olan doktorlar tarafından yapılması gerektiğinin önemini göstermektedir.

  Miyop Astigmat Tedavisi:

  Miyop astigmat belli bir dereceye kadar olan şikayet olmadığı durumlarda tedavi gerektirmeyen bir hastalık türüdür. Fakat belirtilerin yoğun olarak yaşandığı hastalarda kontakt lens tedavisi veya gözlük uygulanmaktadır. Uygulanan bu tedavide en iyi sonucu sert ya da yarı sert lensler sağlamakta fakat tozlu olan ortamlarda rahatsızlık vereceğinden toric denilen yumuşak lensler tercih ediliyor. Hastaya uygulanacak olan lens tedavisinde görme bozukluğunda herhangi bir gelişme gözükmüyor veya göze takılan lens gözü tahriş ediyorsa Kornea nakli ne kadar uzanan tedavi şekillendirilebilmektedir.

  ]]>
  Hipermetrop Astigmat https://www.astigmat.gen.tr/hipermetrop-astigmat.html Fri, 07 Dec 2018 12:18:48 +0000 Hipermetrop Astigmat, Astigmat hastalığı bulanık görme olarak tabir edilen göz rahatsızlığıdır. Ülkemizde çok sık görülen bu hastalık maalesef kişinin gündelik hayatını olumsuz yönde etkileyen bir göz rahatsızlı Hipermetrop Astigmat, Astigmat hastalığı bulanık görme olarak tabir edilen göz rahatsızlığıdır. Ülkemizde çok sık görülen bu hastalık maalesef kişinin gündelik hayatını olumsuz yönde etkileyen bir göz rahatsızlığıdır. Kişi etrafı bulanık gördüğü için günlük hayatta bazı nesneleri ya da kişileri ayırt edememe, yazıları tam okuyamama gibi çeşitli olumsuzluklara neden olur. Genel olarak astigmat rahatsızlığının zaten kişide tek başına görülmez. Bu rahatsızlıkla birlikte kişide miyop(uzağı net görememek) ya da hipermetrop(yakını net görememek) tanısından biri daha konulur. Bu göz sorunu doğuştan meydana gelebileceği gibi göz sağlığına dikkat edilmediği sürece sonradan da meydana gelebilir.

  Hipermetrop hastalığı ise yakını net görememe rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlığa sahip kişiler kitap okumada zorluk yaşama, televizyon, bilgisayar ya da tablet gibi görüntülü elektronik aletleri kullanmada sorunlar yaşama ya da bazı nesneleri seçmek için o nesnelerden uzaklaşmak zorunda olmak gibi günlük hayatlarını olumsuz etkileyecek sorunlar ile karşılaşırlar.

  Gözlerinde hipermetrop astigmat olan kişiler için hayat biraz daha zordur. Çünkü yukarıda saydığımız iki hastalığın olumsuz yan etkilerini beraber yaşamaktadır. Hem yakını göremeyip hem de bulanık gören hipermetrop astigmat hastalarının bu yüzden uzman bir göz doktoruna başvurmaktan başka yapabilecekleri pek bir şey yoktur.

  Hipermetrop Astigmat Tedavi Yöntemleri

  Hipermetrop astigmat olan hastaların kullanabilecekleri üç yöntem vardır. Bunlardan birisi gözlük takmak. Bir başkası ise lens kullanmaktır.. Gözlük ya da lens kullanımı sadece kişinin rahat bir şekilde görmelerini sağlamaktadır. Hastalığı düzelmesini yani tedavi edilmesine pek bir etkisi yoktur. Sadece hastalığın daha fazla ilerlemesini engeller. Maalesef bu kişilerin gözlük ya da lensi ömürlerinin sonuna kadar takmaları gerekir. Çünkü miyop, astigmat, hipermetrop yada bu rahatsızlıklardan ikisini aynı anda görüldüğü hastalıklar için gelişen teknolojiye rağmen bir ilaçla tedavi yöntemi bulunmamıştır. Gelişen teknoloji sayesinde bazı ilaçlar piyasaya sürülse de maalesef bu ilaçlar sadece bu rahatsızlığın daha fazla ilerlemesini engellemekten başka bir çözüm getirememiştir. Bu yüzden hipermetrop astigmat hastalarının ömürlerinin sonuna kadar gözlük ya da lens takmaları gerekmektedir.

  Hipermetrop astigmat hastalarının tedavisinde kullanılan üçüncü yöntem ise ameliyat olmaktır. Ancak bu yöntem de maalesef şuan için her hastada etkili olan bir yöntem değildir. Bu göz ameliyatlarında bazen hastaların yaşının biraz ilerlemesi beklenir. Her ne kadar bazı şartları olsa da hipermetrop astigmat hastalığı için yapılabilecek en kesin çözüm ameliyattır. Çünkü ameliyat sayesinde kişi artık gözlük ya da lense ihtiyaç duymadan hayatına devam edecek böyle bir rahatsızlığı tamamen giderilebilecektir. Ameliyat kesin çözüm gibi görünse de bazı hastalarda göz ameliyatı olduktan sonra bu göz rahatsızlığının tekrar nüksetmesi görülebilir. Bu yüzden kişi doktorunu göz ameliyatı için zorlamamalı eğer doktor gerekli görülse ya da hastalığın ameliyatla tekrar nüksetme ihtimali olmadan başarılı geçeceğini inanıyorsa kişi ameliyat olmalıdır.

  ]]>
  Astigmat Tedavi Seçenekleri https://www.astigmat.gen.tr/astigmat-tedavi-secenekleri.html Fri, 07 Dec 2018 12:38:59 +0000 Belli bir dereceye kadar ve şikâyet yoksa tedavi gerektirmez. Astigmatı olan hastaların gözlük kullanmaya daha zor alışması, kırma kusuruna oluşan uyumun gözlükle bu kusur ortadan kaldırıldığında bir süre daha devam et Belli bir dereceye kadar ve şikâyet yoksa tedavi gerektirmez.

  Astigmatı olan hastaların gözlük kullanmaya daha zor alışması, kırma kusuruna oluşan uyumun gözlükle bu kusur ortadan kaldırıldığında bir süre daha devam etmesidir. Bu nedenle astigmatlı camlara alışmak daha zordur ve eğer doktorunuz bu tür bir gözlük önermişse sürekli kullanarak alışmak, bir gün takıp, bir gün takmayarak rahatsızlık çekmeye göre çok daha kolaydır. Genellikle hastalar gözlüklerine 1–2 haftada alışmaktadırlar.

  Astigmatı olan göz için gerçek derecesinde gözlük vermek kişi geç yaşlarda doktora başvurmuşsa mümkün olamayabilir. Böyle durumlarda gözlüğün kullanılabilirliğini artırmak için astigmat derecesi biraz daha düşük tutulabilir. Aksi halde kişi gözlüğü taktığında baş dönmesi, bulantı hissi, boşluğa düşecekmiş gibi, bastığı zemini yamuk ve yükselmiş gibi hissettiğini söyler. Böyle bir gözlükle merdivenden düşme, kaza yapma ihtimali fazladır.

  Astigmat Tedavi Seçenekleri

  Astigmatlar için gözlük haricinde diğer tedaviler nelerdir

  Astigmatlar gözlük kullanmak haricinde astigmatın derecesine göre torik yumuşak kontak lens, gaz geçirgen sert kontak lens, astimatik keratotomi, wavefront LASİK, kornea nakli(düzensiz skarlı tiplerinde) gibi değişik tedavi şekillerinden de fayda görebilir.

  Astigmatlar için uygulanan lazer tedavilerinde de başarı oranları hızla yükselmiştir. Halen başarının en iyi olduğu grup sadece miyop olanlardır. Hipermetrop ve mix astigmat türlerinde başarı (lazer tedavi sonrası derece kalması) oranları %90-95 'lere gerilemektedir. Hangi astigmatlı gözlere lazer uygulanabileceğine detaylı bir göz muayenesi, kornea kalınlığı, astigmatın tipi,uygulanacak kişinin yaşı, eşlik eden bir hastalığın olup olmadığından sonra karar verilebilir.]]>
  Astigmat Testi https://www.astigmat.gen.tr/astigmat-testi.html Sat, 08 Dec 2018 07:14:37 +0000 Gözümüzün saydam renkli iç tabakasında iki farklı meridyen bulunmaktadır. Bu meridyenlerden biri yatay şekilde diğeri ise dikey şekilde yer almaktadır. İki meridyenin ışığı kırma olayı farklı olmaları göze paralel olarak gelen
  Bu nedenle de sarı lekede var olan resim bulanık olarak görülerek algılanmaktadır. Bizlerde işte görülen bu ışığı kırma kusuruna astigmat denilmektedir.

  Astigmat Testi

  Göz doktorunun yaptığı tetkikler sonucunda astigmat tanısı konuldu ise kullanılan gözlüklerde astigmat özelliğinin de var olduğunu belirlenerek buna göre hazırlanan gözlüklerden kullanılarak astigmatlı gözlüklere sahip olunabilir.]]>
  Astigmat Nedenleri https://www.astigmat.gen.tr/astigmat-nedenleri.html Sat, 08 Dec 2018 14:29:25 +0000 Hafif dereceleri bulunan astigmat hastalığında astigmatın belirtilerin hepsinin bir arada bulunması oluşmayabilir. Daha ileriki astigmat vakalarında değişik yanılsamalar ve değişikliklere rastlanılabilmektedir. Astigmat ra

  Astigmat rahatsızlığının ve tanısının konulabilmesi için mutlaka bir göz doktorunun kontrolünden geçirilmesi ve uygun göz tetkiklerinin ve incelemelerinin sağlıklı bir şekilde yapılması gereklidir.
  Astigmat Nedenleri
  Bunun yanı sıra astigmat hastası olan çocuklarda ilk gözlenen okuduğu bir şeyi gözünün tam gözbebeğine kadar sokarak kendine yakınlaştırmaktadır. İyi ve net bir şekilde okuyabilmek ve görebilmek isteyen çocuklarımızı aynen miyopta olduğu gibi yani yakını görememe sıkıntısı gibi belirtilerle aynı olan baş ağrısı ve daha farklı reaksiyonlar gözlemlenebilir. Astigmatın düzeltilmesi ve tedavisinin seçenekleri arasında silindir biçimi mercekler kullanılarak astigmat göz kusuru düzeltilebilir.]]>
  Astigmat Belirtileri https://www.astigmat.gen.tr/astigmat-belirtileri.html Sat, 08 Dec 2018 21:26:23 +0000 Astigmat‘ı olan kişiler uzak ve veya yakında bulanık veya gölgeli görürler. Görüntü hiçbir zaman keskin değildir. Bir yönde net olan çizgiler 90 derece aksinde bulanık görülebilirler. Mesela pencerenin dik kenarları netken yatay ke
  Daha net görme eforu baş ağrısı ve göz etrafında ağrı ,baskı yapabilir ve kişi kolay yorulup işi bırakmak zorunda kalabilir.

  Astigmat Belirtileri

  Astigmatism değişik dercelerde olabilir ve gözlük veya lens takanların %30-40 ında astigmat bulunur. Astigmat tek başına olabileceği gibi miyop veya hipermetropla birlikte olabilir.]]>
  Astigmat Nedir https://www.astigmat.gen.tr/astigmat-nedir.html Sun, 09 Dec 2018 11:20:54 +0000 Tedavi edilmez ise baş ağrılarının çoğalmasına ve okuma ve görme gibi olaylarda bulanık bir görüntünün elde edilmesi sağlanır. Doktor tarafından reçete ile verilen gözlüklerde gözlerinde astigmatı bulunan kişilerde gözlük cam
  En önemli çözüm yöntemi ise kontakt lens kullanarak astigmatın düzeltilmesidir. Normal bir göz ile astigmat rahatsızlığı bulunan bir göz oldukça farklıdır. Astigmat tedavisinde kullanılan mercekler yardımı ile oldukça kolay bir şekilde düzeltilebilmektedir.

  Astigmat Nedir

  Düzensiz astigmatla karşılaşıldığında ise gözümüzdeki saydam tabakanın eğriliğinin düzenli olmamasından ötürü oluşan bir astigmat çeşididir. Bunun sonucunda oluşan astigmatın tedavisinde ise kullanılan mercekler yeteri kadar iyi sonuçlar oluşmasına engel olabilir bunun için gerekli olan ise göze yerleştirilecek olan lens uygulamasıdır.]]>
  Astigmat https://www.astigmat.gen.tr/astigmat.html Mon, 10 Dec 2018 00:09:02 +0000 Korneanın yuvarlak olmadığı , yumurta şeklinde olduğu bır durumdur.yumurta veya rugby topu gibi astigmat bir korneanın 2 kesiti ,temel eğrisi vardır,biri yassı diğeri ona 90 derecede daha dik. Bu iki farklı eğri ışığı farklı Korneanın yuvarlak olmadığı , yumurta şeklinde olduğu bır durumdur.yumurta veya rugby topu gibi astigmat bir korneanın 2 kesiti ,temel eğrisi vardır,biri yassı diğeri ona 90 derecede daha dik. Bu iki farklı eğri ışığı farklı kuvvette kırarlar ve retinada iki görüntü oluşmasına neden olurlar.

  A. Astigmat Şikayeti ve Bulguları

  Astigmat‘ı olan kişiler uzak ve veya yakında bulanık veya gölgeli görürler. Görüntü hiçbir zaman keskin değildir. Bir yönde net olan çizgiler 90 derece aksinde bulanık görülebilirler. Mesela pencerenin dik kenarları netken yatay kenarları bulanık görülebilir. Daha net görme eforu baş ağrısı ve göz etrafında ağrı ,baskı yapabilir ve kişi kolay yorulup işi bırakmak zorunda kalabilir. Astigmatism değişik dercelerde olabilir ve gözlük veya lens takanların %30-40 ında astigmat bulunur. Astigmat tek başına olabileceği gibi miyop veya hipermetropla birlikte olabilir. Astigmat

  Kalıtım bir faktördür,gözün yorulması,az ışık,çok bilgisayar v.s. gibi dış faktörlere bağlı değilidir ve zamanla bir miktar artma,azalma veya açı değiştirme gösterebilir. KERATOKONUS denilen bir rahatsızlık da yüksek ve değişken astigmata sebebiyet verebilir. Muayene esnasında tesbit edilir ve tedavisi farklıdır.]]>